Do jakiego rodzaju celów wykorzystuje się tak zwane zwierciadło weneckie i dlaczego jest ono tak ważne?

przez | 17 marca 2022
Zwierciadło jest jednym z takich wynalazków człowieka, bez jakiego nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Przykładowo prawie każda dziewczyna posiada w swej torebce małe lusterko, w którym mogłaby sprawdzić jakość sporządzonego przez siebie makijażu.
Poza tym w jakimkolwiek markecie odzieżowym możemy spotkać się w przymierzalni ze wspomnianym przyrządem.

lustro

Autor: Duravit
Źródło: Duravit
W jaki sposób inaczej możemy osobiście sprawdzić, czy nabywane właśnie ubranie będzie na nas pasować? Nie ma także łazienki, w której nie wisiałoby nad umywalką jakiekolwiek większe lustro (więcej pod tym linkiem). Nieco mniej znanym miejscem, w jakim wykorzystywane jest lustro, jest komenda policji. Stosowane jest tam tzw. lustro – kliknij odnośnik – fenickie, jakie ma taką właściwość, że z jednej strony jest zwykła szyba, jednak z drugiej odbicie konkretnej osoby. Wykorzystuje się je przykładowo podczas tak zwanych okazań, gdy świadek jakiegokolwiek przestępstwa ma za obowiązek rozpoznać spośród paru osób przestępcę, który dokonał danego czynu karalnego. Dzięki takiemu wynalazkowi świadek albo nawet osoba pokrzywdzona może z niewielkiej odległości przyjrzeć się potencjalnemu sprawcy czynu karalnego.
Te w większym rozmiarze lustra do przedpokoju lub do łazienki, można by zakupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, z kolei te małe w kioskach lub sklepach z kosmetykami.

Wykupują je nie jedynie osoby prywatne, lecz też np. zakłady fryzjerskie, ponieważ tam też można by znaleźć dużą liczbę luster. Należy tylko bardzo uważać, żeby go przypadkiem nie stłuc, gdyż przesąd twierdzi, że karą za zbicie lustra jest aż 7 lat nieszczęścia.