Jak się prezentuje aktualnie rynek mieszkań w stolicy, czy moda będzie wpływać na ceny nieruchomości.

przez | 2 lipca 2022
Warszawa to największe miasto w Polsce, zrozumiałe więc jest, że dysponuje największą ilością mieszkań. Porównując to z pozostałymi dużymi miejscowościami, przykładowo takimi jak Wrocław, Poznań czy Kraków, Warszawa charakteryzuje się również wysokim poziomem cen, różnice pomiędzy wymienionymi miastami sięgać mogą nawet kilkudziesięciu procent. Bierze się to z paru rzeczy. Po pierwsze inwestycje na stołecznym rynku są po prostu dużo droższe, niż w pozostałej części Polski.

warszawa

Autor: Artur Malinowski
Źródło: http://www.flickr.com

Znacznie więcej trzeba zapłacić za działki, więcej też kosztuje robocizna, i wszystko to wpływa na to, że ceny mają wysoki poziom. Drugim czynnikiem kształtującym ceny jest bardzo duży popyt na nieruchomości. Jeśli deweloperzy wiedzą, że i tak wszystko zostanie sprzedane, to nie chcą obniżać cen, a za cenami na rynku pierwotnym będą szły ceny mieszkań z drugiej ręki. W efekcie nieruchomości w Warszawie są najdroższe w kraju, w samym centrum uzyskując naprawdę wysokie ceny, a i na peryferiach kosztując dużo więcej, niż podobne mieszkania w innych miejscowościach.

Ten artykuł ma bardzo interesującą zawartość, ale odwiedź serwis www (https://anotis.pl/), który posiada analogiczne informacje. Również zapewne będą niezwykle interesujące.

Tradycyjnie od długiego okresu czasu mieszkaniami z największymi cenami charakteryzuje się Śródmieście. Tu w cenie mniej niż dziesięć tysięcy złotych za metr trudno czegoś szukać, a są też mieszkania z cenami dwa razy wyższymi. Na następnych lokatach następują ciągłe zmiany, zależnie od mody na któreś osiedle. Jeszcze do niedawna popularny był Mokotów, ale w ostatnich latach znacznie większą popularnością, a tym samym większym poziomem cen, cechuje się Ursynów.

nowe mieszkanie

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

Dalej różnice cenowe zaczynają się zacierać, zainteresowanie różnymi osiedlami jest cykliczne. Jeśli przez kilka lat klienci chętnie kupują mieszkania Warszawa Bielany, to nie ma żadnej pewności, że za jakiś czas moda się nie zmieni i popularna się nie stanie sąsiednia dzielnica. Mody takie mają niestety przełożenie na proponowane ceny, bo jeżeli popularne zaczynają być mieszkania na Pradze, to od razu cena za metr idzie do góry. Jeśli się planuje kupno lokalu mieszkalnego w Warszawie pamiętać należy o tym i nie kierować się modą, lecz tym, co faktycznie będzie przydatne dla kogoś.