Co lepsze: pompy ciepła powietrze woda, czy gruntowe?

przez | 9 lipca 2021
Wraz z biegiem czasu, ludzie stają się zdecydowanie bardziej ekologiczni, zwłaszcza, że technologie łagodne dla przyrody są zazwyczaj również alternatywami bardzo opłacalnymi z finansowego punktu widzenia. W nowym budownictwie chętnie montuje się pompy ciepła, jednak ich wersji jest tak dużo, iż często wybór okazuje się bardzo trudny.

Wszystkie modele pomp ciepła funkcjonują w podobny sposób: pobierają ciepło ze środowiska naturalnego i przekazują je do wnętrza domu, co jest sposobem na ogrzanie domu oraz zyskanie ciepłej wody.

Niniejszy artykuł jest nieprawdopodobnie zajmujący? Jeżeli tak, to sprawdź również inne polecane (http://www.centrumstyropianu.pl/81-laczniki-kolki) treści, ponieważ są równie interesujące oraz pochłoną Cię całkiem.

Najpopularniejsze wersje to pompy ciepła powietrze woda i pompy ciepła gruntowe – . Oba rodzaje posiadają swoich sprzymierzeńców, jak i oponentów.

Pompa ciepła

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com

To, jakiego rodzaju pompę wybierzemy, powinno być zależne nie tylko od stanu naszego portfela, ale także od cech otoczenia, w jakim żyjemy. Pompa ciepła powinna być dopasowana ściśle do zakresu temperatur otoczenia, wielkości i kształtu działki, gatunku gruntu oraz od zapotrzebowania na ciepło, czyli od kubatury domu i rodzaju zastosowanej izolacji.

Jeśli chodzi o pompy ciepła powietrze woda, wykorzystują ciepło z powietrza. Tego rodzaju pompa – sprawdź to koniecznie – nie wymusza złożonych procesów przygotowawczych, zatem jej montaż jest niedrogi, trzeba jednak zauważyć, że efektywność maszyny pogarsza się, jeśli na dworze robi się zimno (wejdź tutaj).

Chociaż dzisiejsze pompy ciepła działają nawet w temperaturze -20 st. C., należy mieć na względzie, że w sytuacji, gdy temperatura powietrza jest bardzo niska, cena otrzymania ciepła gwałtownie zwiększa się, gdyż wzrasta ilość energii elektrycznej, potrzebnej do wygenerowania ciepła. Tańsze w eksploatacji są pompy ciepła gruntowe, ale w ich przypadku sama instalacja urządzenia jest dość złożona i generuje duże koszty.

Najbardziej efektywne jest bowiem użycie pompy z pionowymi wymiennikami ciepła, zlokalizowanymi głęboko w ziemi. Bardziej oszczędnym, ale jednocześnie mniej wydajnym sposobem, jest użycie wymienników poziomych.

Bez względu na to, jakiego typu pompę ciepła wybierzemy, cena ogrzewania i tak znacznie spadnie, w odniesieniu do tradycyjnych metod grzewczych. Inwestycja w pompę ciepła zwróci się w ciągu paru okresów grzewczych, w następnych latach generując już konkretne zyski. Co więcej, wybierając alternatywne metody ogrzewania domu i wody, chronimy środowisko naturalne i dbamy o wysoką jakość powietrza w miejscu, w którym mieszkamy.