Co wpływa na smak kawy i herbaty?

przez | 9 lipca 2021
Kawa i herbata należą do niezwykle powszechnych napojów w naszym kraju. Bardzo wielu Polaków nie przeżyje dnia bez napicia się kawy. Oba trunki są tak popularne, że wymyślono stwierdzenie: herbata czy kawa? Ma ono sugerować, że Polacy dzielą się na tych, którzy uwielbiają delektować się smakiem kawy oraz na tych, którzy wolą herbatę.

Nim zostaną wprawione w ruch porządne czajniki i kawiarki, warto poznać parę czynników, które mają wpływ na smak kawy i herbaty. Przy wybieraniu dobrej herbaty, należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe aspekty jej wyboru. Pierwszym jest zakres podzielenia liści. Najlepsze liście to te, które są całe lub w niewielkim stopniu rozdrobnione.

Zaabsorbował Cię niniejszy tekst? Jeśli tak, to kliknij ten odnośnik – to niezwykle wiarygodna treść (http://tablicowo24.pl/kategorie/gabloty/gabloty-tekstylne/), która też okaże się warta Twojej uwagi.

Chociaż są wyjątki od niniejszej reguły, gdyż w niektórych zakątkach Indii najbardziej przez smakoszy herbaty są poszukiwane herbaty bardzo rozdrobnione. Drugim aspektem jest moment zebrania herbaty. Przeważnie tak jest, że im młodsze liście, to tym bardziej wartościowy napar. Jakie liście są najbardziej poszukiwane? Tymi liśćmi jest liściowy pączek i 2 najbardziej młode liście na gałązce.

Natomiast najlepszym momentem zbioru herbaty może być kwiecień, maj i czerwiec. Nie zaleca się zbioru w sierpniu, ale lipiec też może być. Ostatnim czynnikiem jest kwestia uprawiania. Najlepszy aromat posiadają te liście, którym zapewniono duże nasłonecznienie, chłodniejszy klimat i duże opady. Najlepsze ulokowanie jest na wysokości 2000 metrów n.p.m.

W przypadku kawy podobne uwarunkowania mają wpływ na jej smak. Również dość istotnym czynnikiem jest lokalizacja (mieszkania pogorzelica) pochodzenia kawy. Bariści są zgodni, że kluczowym elementem dającym kawie najlepszy smak, jest okres zbioru kawy i jej sposób łuskania. Do jednych z najbardziej rozchwytywanych rodzajów kaw zalicza się mieszanki ciemno palonych ziaren z Azji czy Ameryki Łacińskiej. Są one o pełnym smaku z nutą karmelu, w lokalach właśnie z tych kaw powstają się kawy cappuccino. Kawa arabica także jest dosyć w Polsce popularna. Baryści zalecają nie przywiązywanie się do jednego rodzaju kawy, lecz do nieustannego poszukiwania innych gatunków kawy. Dzięki temu odszuka się nieznane dotąd smaki, które mogą stać się ulubionymi. Na smak kawy ma również wpływ doprawianie aromatycznymi syropami czy sposób palenia. Jeżeli chciałabyś się cieszyć pysznym smakiem kawy albo herbaty dobrze jest kupić odpowiedni sprzęt. Ja skorzystałam ostatnio z okazji i zamówiłam na tej stronie – . Jestem wciąż zadowolona.