Dach – reperować czy wymieniać

przez | 24 sierpnia 2022
Regularna kontrola dachu jest jednym z głównych obowiązków posiadacza domu. W razie jakichkolwiek problemów należy podjąć decyzję, reperacja czy zupełna wymiana. Dach jest miejscem bardzo narażonym na takie zagrożenia jak intensywne opady atmosferyczne, wicher czy mikroby. Jak każda inna rzecz i dach wieczny nie jest. Warto jest więc mieć to na względzie. Jeśli z dachem dzieje się coś niepokojącego, warto zatrudnić fachowca, który określi, czy konieczna będzie naprawa czy też zupełna wymiana dachu.

Ocieplenie domu

Autor: University of Salford Press Office
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy mieć na uwadze, że wszelkie roboty na dachu trzeba zgłosić właściwym urzędom zgodnie z przepisami budowlanymi. (ocieplenie dachu pianką) Bez zgody odpowiedniego urzędu możliwe jest tylko naprawianie na powierzchni dachu niewielkich nieszczelności. Zgłoszenie trzeba złożyć co co najmniej jeden miesiąc przed zamierzanym terminem wykonania prac na blankiecie pobranym z urzędu względnie jego strony www. Należy w nim określić rodzaj, zakres jak też sposób przeprowadzania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia musimy załączyć deklarację o prawie do dysponowania posiadłością na cele budowlane – .

Zezwolenie na budowę będzie nieodzowne, kiedy przy okazji remontu dachu zechcemy przekształcić jego konstrukcję, podnieść dom, zaadaptować poddasze na cele mieszkalne, dobudować następne wnętrza bądź wstawić okna dachowe. Roboty te wykraczają bowiem poza obszar renowacji domu oraz stanowią jego przebudowę. Jeżeli dach nagminnie przecieka, a z powodu wilgoci tworzy się niebezpieczny dla zdrowia grzyb czy jeżeli dach jest niszczony poprzez szkodniki, trzeba pomyśleć o jego wymianie. Kiedy posiadamy dach kryty dachówką, wymiany potrzebują tylko zniszczone dach – tutaj -enty, nie będzie tutaj konieczności wymiany wszystkich.

Jeśli jednakże nieodzowna jest naprawa więźby bądź odgrzybianie koniecznie jest zdjęcie całego pokrycia. W starych budynkach, gdzie dach osłonięty jest papą, warto pomyśleć o zerwaniu wiekowej papy i ułożeniu nowej aniżeli reperować jej fragmenty. Wykonalne jest także ułożenie nowej na starą – unikniesz wtedy kłopotliwego zdzierania.

Trudniejsza sprawa występuje jeżeli dach jest kryty blachodachówką albo bitumicznym gontem, gdyż w każdym z tych wypadków konieczna będzie wymiana pełnego pokrycia. Przy tej sposobności dobrze jest wykonać ocieplenie dachu pianką – .