Jakie rzeczy wytwarzamy z wytrzymałej stali

przez | 9 lipca 2021
Czyli o tym, z jakiego rodzaju stali tworzy się w dzisiejszych czasach urządzenia (na przykład podobne do tych: do ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że każdy z nas oglądał z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeżeli jednak nie pamiętacie tej, bądź co bądź starej już serii, pozwolę sobie na krótkie przypomnienie.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W programie pokazywano ówcześnie największe, najbardziej trwałe i bardzo ciekawe maszyny i budynki na świecie – od wielkich wieżowców które są perełkami architektury i budownictwa, po wielkie koparki czy ciężarówki wykorzystywane do pracy w niebezpiecznych warunkach, na przykład w kopalniach. Omawiano również ich budowę, projekty i materiały, z jakich zostały zrobione.

Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO

Autor: MEVACO
Źródło: MEVACO

Niedawno przyszła do mnie myśl, żeby zastanowić się dłużej nad sprzętami wykorzystywanymi do produkcji takich sprzętów. Przecież blacha z której produkuje się taką wielką maszynę która waży niemalże 400 ton musi być ogromnie wytrzymała! Poszperałem w sieci i zobaczyłem hardox<, czyli ogromnie wytrzymałą stal, z jakiej takie pojazdy i urządzenia są produkowane.https://www.aleklima.pl/artykuly/inwerter - https://aleklima.pl/artykuly/inwerter -Ta niezwykle trwała blacha trudnościeralna jest prawie trzydzieści razy bardziej odporna na wszelkie zniszczenia spowodowane obciążeniami i narpężeniami. Można ją wykorzystywać w najbardziej ekstremalnych warunkach.

cięcie blachy

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-media.pl

Pomyślałem w tym momencie – super, ale pewnie jest to jakieś 20 razy więcej niż klasyczny materiał wykorzystywany do konstruowania takich sprzętów. Jednakże, okazało się, że się myliłem – blachy trudnościeralne pomimo swojej niezwyklej wytrzymałości są praktycznie tej samej grubości, co jej klasyczny odpowiednik. Ten czynnik pomaga tworzyć maszyny i specjalistyczne elementy o zwiększonej wytrzymałości bez konieczności opracowywania nowych planów budowy, dostosowanych do zwiększonej wagi materiału.

Przeczytaj więcej szczegółów w tekście – one mogą rzucić całkiem nowe światło na rozpatrywaną w przedstawianym na tej stronie artykule. Zwyczajnie kliknij ten link!

Właśnie stąd też bierze się tak duża popularność takich stali.

Będąc na fali przeszukiwania internetu zwróciłem uwagę, że tylko jedna huta na świecie wytwarza tą stal hardox, a mianowicie Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkudziesięciu lat maja opatentowany metodę produkcji tej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.