Oszacowanie ceny nieruchomości

przez | 4 sierpnia 2022
Każdy, kto kupował lub sprzedawał mieszkanie zdaje sobie sprawę, że zupełnie inaczej patrzy się na cenę nieruchomości. Całkiem inaczej na nieruchomość spogląda ten, który sprzedaje, bo chce jak najwięcej zyskać i zupełnie inaczej patrzy osoba kupująca, która nie chce przepłacić za dużo. To często nie pomaga przy znalezieniu wspólnej ceny.

Z tego powodu niezbędna okazuje się fachowa wycena nieruchomości, bo tylko w taki sposób możemy dowiedzieć się ile, w rzeczywistości, dana nieruchomość kosztuje. Nie chodzi tu tylko o mieszkania, ale również o działki, czy o np. kamienice. Nieruchomość przed sprzedażą powinna być wyceniona, żeby nie sprzedano jej za zbyt niewielką cenę, ale też by nie była sprzedana za kwotę wygórowaną. Nad tym wszystkim stoi litera prawa, z którą należy się liczyć.

Ile różne nieruchomości powinny kosztować:

nieruchomości

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy wyruszamy do biura nieruchomości przedstawiane nam są oferty mieszkań, czy pozostałych nieruchomości już z określoną ceną. Zresztą idąc do biura nieruchomości mamy świadomość ile mniej więcej jesteśmy w stanie wydać i przedstawiamy, w jakim przedziale cenowym możemy się zmieścić. Jednak nim oferty pojawiają się na panelu w biurze nieruchomości muszą one zostać wycenione, a taka wycena nieruchomości trochę kosztuje. Często biuro nieruchomości wycenia nieruchomość (poznaj ofertę Archicom Polska S.A.) i ta jest wliczana w cenę do zapłaty za nieruchomość. Zwraca się w takiej wycenie uwagę na wszystko. Jeżeli jest to mieszkanie na rynku wtórnym to trzeba zrobić pełną dokumentację każdego pomieszczenia, wszystkich minusów, które będzie trzeba poprawić po wprowadzeniu się, bo to ma wpływ na wysokość ceny, którą podaje się potencjalnemu nabywcy. Autor:

zielony człowieczek z domem

Źródło: flickr.com
Wiadomo, że poza samą wyceną można negocjować cenę, ale nie uda się doprowadzić do tego, że cena będzie zmniejszona o jakieś 50%. Jeśli sami sprzedajemy lokal to też trzeba podeprzeć się wyceną. Wycenę można zrobić online, to daje możliwość na zrobienie takie wstępnej wyceny takiego lokalu. To daje nam możliwość stwierdzenia, czy powinniśmy sprzedawać dane mieszkanie, czy nie na taką kwotę liczyliśmy. Oczywistością jest, że sprzedający chce jak najwięcej dostać pieniędzy, a kupujący mieć mieszkanie po jak najniższej, czyli najbardziej sensownej dla niego cenie. Z tego powodu tak niezbędna jest bezstronna wycena.