Odbiór mieszkania od dewelopera budowlanego : na co zwrócić uwagę

przez | 9 lipca 2021
Kupno mieszkania bez wątpliwości nie jest w dzisiejszych czasach banalną sprawą. Wymaga to dużo czasu, wysiłku, również środków finansowych.Zatem wiele osób korzysta z usług dewelopera, co jest nadzwyczaj dobrą opcją.

Niemniej kiedy nadchodzi termin na odbiór mieszkania (szerzej tutaj: https://www.archicom.pl/mieszkania-na-krzykach) wypada pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach.Po pierwsze nie spiesz się i nie rób nic pospiesznie. Nie musisz przecież pędzić na złamanie karku po odbiór techniczny własnego mieszkania, zatem nie daj się pospieszać. Mało tego należałoby umówić się na przyjęcie za dnia, kiedy jest jeszcze jasno. Z jakiego powodu to takie istotne? Bowiem przy świetle dziennym da się dostrzec wszelakie nierówności lub niedociągnięcia. Dobrym pomysłem jest też wynajęcie inspektora budowlanego, jaki bez wątpienia efektywnie oraz biegle sprawdzi stan mieszkania. Cena wynajęcia inspektora budowlanego to około 200-300 złotych.

Jeżeli jednak nie chcesz wynajmować inspektora nadzoru budowlanego oraz decydujesz się na samodzielne zabranie mieszkania od dewelopera, to weź ze sobą takie sprzęty, jak stalowy kątownik, miarka, poziomica i także umowę i projekt mieszkania.
Pomoże Ci to w ustaleniu czy wszystko pozostało wykonane kompetentnie, dokładnie i wiernie z zawartą umową.
Pamiętaj, że jest to Twoje mieszkanie, więc masz pełne prawo sprawdzić czy wszystko zostało uczynione tak, jak w zawartej umowie. Nie bój się niczego i śmiało zbadaj ściany (czy są proste), zmierz metraż (czy jest taki jak opisano w umowie), zwróć uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół i nie spiesz się przy tym. Spokojnie możesz wszystko sprawdzić z największą sumiennością oraz precyzją. W końcu to Ty płacisz za to mieszkanie i to Ty będziesz w nim mieszkał, zatem masz pełne prawo precyzyjnie sprawdzić czy wszystko jest tak jak być powinno.
Powinno się dodatkowo wybrać się po sprawny odbiór swojego mieszkania (więcej – https://archicom.pl/mieszkania-3-pokojowe) od dewelopwera z jakąś osobą. Być może osobiście nie spostrzeżesz jakiejś sprawy, coś przegapisz albo zapomnisz sprawdzić – wówczas ktoś będący z Tobą może zwrócić na to Twoją uwagę i tym samym pomóc Ci w drobiazgowym zbadanie stanu mieszkania.