Czym pokryć dach ogrodowe altany? Trochę niezbędnych informacji

przez | 24 sierpnia 2022
W ciepłym okresie jednym ze sposobów odprężenia się po nierzadko pracowitym tygodniu jest spędzenie czasu w gronie bliskich – rodziny bądź przyjaciół – w ogrodowej altanie.

Niewątpliwie najbardziej

altana ogrodowa

Autor: Robert Bonfante
Źródło: http://www.flickr.com

urokliwe oraz idealnie komponujące się z otoczeniem są altany wykonane z naturalnych materiałów, a więc przede wszystkim drewna. Co za tym idzie coraz więcejprojektantów decyduje się na altany ogrodowe kryte strzechą (zobacz więcej: EKO DACH – strona internetowa -). Co ważne, są one dostępne w różnorodnych wymiarach i kształtach. Warto podkreślić, że postawienie altany nie wiąże się z pozwoleniami budowlanymi, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 25 m² w ogrodach w obszarach miast oraz 35 m² poza granicami miast, w działkowych ogródkach. Prócz standardowych modeli proponowanych przez poszczególnych producentów, również klienci mogą mieć wpływ na wygląd altany, a więc jest możliwość stworzenia jej na specjalne zamówienie. Sam proces stawiania drewnianych konstrukcji składa się z 3 etapów. W pierwszym z nich wyznacza się odpowiednie miejsce i wykonuje fundament. W drugim etapie łączy się oraz stawia elementy altany, następnie zabezpiecza się je przed działaniem szkodliwych czynników, m.in. gwałtownych opadów atmosferycznych bądź szkodników, takich jak korniki. Końcowy etap budowy opiera się na przymocowywaniu belek do fundamentu, położeniu podłogi oraz podnoszeniu konstrukcji, aż po dach.

Odnosząc się do kwestii altan ogrodowych, powinno się także poświęcić trochę uwagi na pokrycie dachu. Zazwyczaj dach stanowi strzecha, doskonale pozwalająca na zachowanie piękna otaczającej natury, a przy tym łatwa w położeniu i utrzymaniu. Co więcej, dach z trzciny jest stosunkowo lekki, a dzięki znajdującym się w nim licznym wgłębieniom i wybrzuszeniom stanowi dobrą ochronę przed wodą (więcej: FIRMA BUDOWLANA „EKO DACH” ). Dach z trzciny skutecznie też chroni przed nadmiernym promieniowaniem, z tego powodu znajdzie swych zwolenników wśród osób wrażliwych na słońce. Jego wyjątkowość można podkreślić kilkoma architektonicznymi zabiegami – wstawieniem okna dachowego (tzw. wole oczka), stosowaniem częściowych zaokrągleń bądź wydłużeń okapów, pomostów, połączeń czy kominów.