Stropodach, staje się oznaką dzisiejszej architektury

przez | 24 sierpnia 2022
Zadaszenie, to zwieńczenie całej budowli i równocześnie jeden z najważniejszych fragmentów domu. Osłania mieszkańców przed deszczem, śniegiem, wiatrem, hałasem, uciekaniem ciepła w miesiącach zimowych oraz ochrania dom przed silnym oddziaływaniem termicznym słońca, w lecie. Musi być więc nieprzepuszczalny, mocny i dający poczucie bezpieczeństwa. A to wszystko zależy nie tylko od surowców pokryciowych, ale również innych jego składników, jak właściwa izolacja, uszczelnienie itp. Chociaż funkcja pokrycia dachowego przez długie lata nie ulegała zasadniczym przeobrażeniom, to dzisiaj wraz z rozwojem i postępem technicznym, wizerunek budowli i ich konstrukcja ulega ciągłej przemianie. Od pewnego czasu, można zaobserwować tendencję do budowania domów ze stropodachem.

Dach pokryty papą izolacyjną
Takie wyjście coraz chętniej wykorzystywane jest także przy projektowaniu budynków energooszczędnych. Co prawda dom z tradycyjnym, pochyleniem połaci dachowej, można także wydajnie ocieplić, jednak pęd do projektowania obiektów z zadaszeniem wielospadowym wyraźnie spada, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w całym sektorze budowlanym. Nazwę dach – czytaj w serwisie – płaski, używa się do dachów o spadku od 0 do 3%. Stropodach w zależności od rodzaju, składa się z kilku warstw, z których każda spełnia określone zadania. Materiały stosowane na dachach płaskich powinny całkowicie zabezpieczać dach przed przeciekaniem, zniszczeniami i uszkodzeniem konstrukcji nośnej. Warto zaznaczyć, że dachy całkowicie płaskie, nie występują. W celu uzyskania warstwy spadkowej, można wykorzystać styropianowe kliny dachowe.

Sprawdź też –

membrany dachowe

Autor: Marma Polskie Folie
Źródło: Marma Polskie Folie
Kliny styropianowe są dobrym rozwiązaniem kiedy chcemy uzyskać lekką konstrukcję dachu. Ich podstawowym zadaniem jest właściwe rozprowadzenie wody opadowej z połaci dachowej. Czy zaleca się ocieplać stropodach? Odpowiedź jest bezsprzeczna – w trosce o przyrodę oraz ze względów oszczędnościowych, trzeba zdecydować się na ocieplenie zadaszenia. Dobrze rozłożona papa na styropianie pozwoli bardzo skutecznie z pozytywnym skutkiem zapobiec stratom energii, a równocześnie zmniejszyć zużywaną przez dom energię. Jeżeli chodzi o surowiec termoizolacyjny, to trzeba zadbać, aby był najwyższej jakości. Obecnie produkowane papy termozgrzewalne, należą do nowatorskich metod krycia dachów. Są efektem wielu lat prób w produkowaniu materiałów bitumicznych. Dzięki temu, stały się najbardziej optymalnym materiałem do hydroizolacji stropodachów w naszych warunkach pogodowych.

Może Cię też zainteresować: