W jaki sposób odpowiednio wybrać projekt domu oraz na co zwracać uwagę wybierając nowoczesne rozwiązania?

przez | 9 lipca 2021
Wielu inwestorów dobiera projekt wymarzonego domku biorąc jedynie pod uwagę walory estetyczne. Jednak w czasie wybierania właściwego projektu należy zwrócić uwagę głównie na funkcjonalność projektowanego domu i na jego energooszczędność w trakcie eksploatacji.Stawiając dom chodzi przede wszystkim o to, żeby się wygodnie mieszkało. Najważniejszym etapem prowadzącym do wyboru odpowiedniego projektu jest głównie analiza planu miejskiego lub warunków zabudowy ustalanych dla naszej działki przez gminę.

działka budowlana

Autor: infomatique
Źródło: http://www.flickr.com/photos/infomatique/1459740798/sizes/l/
Następnie trzeba przeanalizować wielkość działki oraz możliwości usytuowania domku na działce zgodnie z ustaleniami prawa budowlanego. Ważne też jest sprecyzowanie własnych wymagań dotyczących funkcjonalności i kształtu wymarzonego domku. Nowoczesne projekty domów stawiają na walory estetyczne oraz energooszczędność w czasie użytkowania. W takim przypadku bryła domu musi być ściśle zwarta oraz przylegająca o jak najbardziej regularnych kształtach. Najlepiej, aby był to kwadrat bądź prostokąt.

Jeśli sądzisz, że rozważana tutaj problematyka jest warta uwagi, zobacz jeszcze więcej na portalu (https://dkrm.com.pl/fasady-i-elewacje-wentylowane/), który również publikuje zbliżone materiały.

Przy doborze projektu domu kluczową rolę odgrywają koszty związane zarówno z projektem oraz realizacją inwestycji. Chcąc obniżyć koszty budowy warto wybierać takie nowoczesne projekty domów, które mają niedużą liczbę uskoków, występów, wnęk, czy wykuszy. Szczególnie istotne jest także dobranie dachu do swojego wymarzonego domu. Ograniczając koszty budowy należy wybrać dom z dachem dwuspadkowym. Wielospadkowy dach odśnieżanie dachów o tej samej wielkości może być nawet kilkukrotnie droższy od pierwszej propozycji. Od skomplikowania prac na budowie zależy także termin realizacji oraz stawiania domku. Im więcej skomplikowanych elementów, tym dłuższy czas wykonania projektu. Należy także podjąć decyzję, czy domek ma zostać parterowy, czy wielopoziomowy.

dom jednorodzinny

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Zazwyczaj na tę decyzję wpływa rozmiar działki. Niewielka powierzchnia niejednokrotnie zmusza do stawiania domu piętrowego. Nowoczesne projekty domów rozpatrują zatem potrzebę zagospodarowania poddasza. Oferują przy tym rozwiązania gwarantujące komfort użytkowania pomieszczeń pod dachem. Mają tak rozplanowany układ oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, dzięki którym nie trzeba będzie się schylać już w centrum pokoju. Żeby wybrać dom funkcjonalny należy pamiętać o jego powierzchni. Domek nie powinien być ani za wielki, ani też za malutki. Tylko tak da się spełnić wszelkie potrzeby. Przy planowaniu domu warto odpowiednio rozmieścić pomieszczenia, wyznaczając sobie odpowiednie strefy zgodne z naszymi zwyczajami oraz potrzebami.