Odbiór mieszkania ważną procedurą

przez | 8 lipca 2021
Jedno z największych polskich miast, stolica Dolnego Śląska będzie mieć nareszcie obwodnicę. Dla Wrocławia jest to ważna i niezmiernie potrzebna inwestycja. Do tej pory ruch tranzytowy odbywał się przez miasto, co powodowało powstawanie olbrzymich korków i zatorów. Po wielu latach udało się w końcu zaradzić wszystkim problemom, jakie stanęły na drodze do budowy obwodnicy – brak funduszy, przejęcie gruntów, procedury przetargowe. Nasze prawo nie jest przystosowane do przeprowadzenia szybkiego planu dla inwestycji publicznych w połączeniu z procedurami pozyskania środków z programów unijnych.

Autostradowa obwodnica Wrocławia (AOW) to inwestycja, która zawiera 26,765km autostrady A8 poprowadzonej nowym szlakiem, drogi ekspresowej S-8 o długości 0,5 km oraz dwa łączniki: Długołęka i Kobierzyce o całościowej długości 8,15 km. Budowa obwodnicy Wrocławia zlokalizowana jest na peryferiach miasta w jego północno-zachodniej części. To nie jedyna tak duża inwestycja drogowa Wrocławia. Powstaną jeszcze inne odcinki o charakterze obwodnicowym odciążające ruch tranzytowy przez miasto: Wschodnia Obwodnica Wrocławia i Obwodnica Śródmiejska Wrocławia.

Inwestycje mają na celu zmianę ruchu, odciążenie najsilniej eksploatowanych osi, udoskonalenie komunikacji miejskiej i aktywowanie obszarów na peryferiach miasta. Obszary na peryferiach przy lepszym skomunikowaniu zdobędą lepszą wartość rynkową i przyniosą większy zysk dla miasta.

Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Ceny gruntów i nieruchomości stają się coraz wyższe. Wielu inwestorów buduje w mieście i poza nim. Nowe inwestycje, droższe kupują coraz bardziej wymagający klienci. Obecnie nieliczni decydują się na inwestycję w „dziurę w ziemi”. Współczesny deweloper powinien dysponować środkami umożliwiającymi wykonanie nieruchomości w standardzie satysfakcjonującym potencjalnych lub docelowych klientów. Dobre wrażenie przy kupnie nie oznacza solidnego wykonania inwestycji. „Wymuskane” na pozór wnętrza mogą okazać się trefne.

Zanim podpiszemy protokół odbioru mieszkania, musimy je gruntownie obejrzeć. Bardzo dokładnie. Najlepiej ze znajomą osobą z branży budowlanej – najnowszy artykuł. Wzory pism budowlanych pomogą przejście przez ten etap. Wartościowe porady na ten temat można znaleźć na przykład w sieci. Interesujące projekty domów i nie tylko znajdują się w portalu budowlanym Projektoskop.

Znajdują się tu najnowsze projekty domów stworzone przez profesjonalne biura projektowe. Baza zawiera między innymiprojekty domów parterowych, tanie domy czy też nowoczesne projekty domów. Każdy, poszukujący pomysłu na swój wymarzony projekt domu, wynajdzie coś dla siebie.

Nie wolno nam podpisywać protokołu, mając uwagi do jakości wykonania. Inwestor bojąc się odszkodowania za przekroczenie terminu prędzej usunie usterki, niż później z tytułu gwarancji czy rękojmi.idź tu wkręty nierdzewne wkręty nierdzewneCzekając na odbiór mieszkania od dewelopera powinniśmy przygotować się na to, że dowiemy się o nim z niewielkim wyprzedzeniem. W trakcie oględzin będziemy poganiani, a każda nasza uwaga, będzie zbywana, że tak musi być, że się nie znamy, albo że jutro będzie fachowiec, który to zrobi. Na koniec inwestor będzie nas z całą swoją mocą namawiał do podpisania dokumentów, obiecując w zamian szybkie usunięcie usterek. W praktyce na te poprawki będziemy czekać miesiącami, a w najgorszym wypadku nie doczekamy się ich wcale. W prawdzie protokół odbioru mieszkania zawiera pozycję, w której można wpisać przyuważone usterki, jednak lepiej wstrzymać się, aż wszystko będzie ok.

Odbiór dotyczy także jakości wylania schodów i konstrukcji dachu – szczególnie w wypadku kupna gotowego domu w stanie surowym bądź „pod klucz”.

schody (zobacz zobacz ofertę) to bardzo ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość kosztowna, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy pieczołowicie przemyśleć wybór właściwych schodów. Schody żelbetowe niosą ze sobą wiele pozytywów. Jedną z nich na pewno jest możliwość korzystania z nich w trakcie budowy. Realizowany w jej trakcie projekt schodów, będzie wiązał się z mniejszymi kosztami, niż gdybyśmy chcieli wykonać je w czasie późniejszym.

Chroni budynek przed działaniem czynników atmosferycznych. Abyśmy mogli cieszyć się naszym dachem przez wiele lat, ważna jest konstrukcja, a nie wybierane z taką dbałością o kształt i kolor pokrycie dachowe. To ona no swoich „barkach” trzyma cały ciężar dachu i współpracuje zresztą budynku. W przypadku budownictwa jednorodzinnego stosuje się konstrukcje dachowe z drewna. Na jej rodzaj wpływ ma typ dachu, pochylenie połaci dachowej, a także jej rozpiętość.

W przypadku odbioru lokalu na poddaszu trzeba zwrócić uwagę czy nie ma wilgoci. Jeśli zauważymy śliskie, błyszczące lub ciemniejsze miejsca to mamy duży problem. Bez względu na to czy woda pochodzi z przeciekania dachu czy stania wody pomiędzy płytami, należy w tym miejscu skuć tynk, pozbyć się wody, wysuszyć i kolejny raz otynkować i pomalować sufit.

Nigdy nie podpisujmy się pod protokołem w którym widnieje zapis, że po podpisaniu deweloper nie będzie przyjmował reklamacji na usterki inne, niż te wypisane w protokole. Co prawda nie ma on prawa wprowadzić takiego zapisu, jednak gdybyśmy to podpisali, tym samym stracilibyśmy możliwość zgłoszenia w ramach rękojmi usterek zauważonych podczas prac wykończeniowych.

Jeśli jesteśmy w czepku urodzeni, może nam się zdarzyć, że budowa zakończy się jednak w terminie, a usterek nie będzie. W takim przypadku pozostaje nam tylko zaprosić przyjaciół na parapetówę, powstrzymując się może jedynie od rozbijania szampana o nasze gładkie i proste ściany salonu.