Co trzeba wiedzieć, wybierając dachówkę?

przez | 3 sierpnia 2022
Budując dom, najczęściej kierujemy się estetyką, którą prezentują wizualizacje i katalogi.
Wybór dachówki to też kwestia upodobań, ale zdecydowanie musi wiązać się z pełną techniką budowy i pomysłem.

Wyraźny wzór utworzony dachówkami konkretnego koloru na tle wykonanym z innych dachówek

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger

Zwykle chcemy być oryginalni i wyróżniać się na tle innych. Często więc wybieramy kolory dachówek i tynków. W związku z tym, gdy popatrzymy na krajobraz polskich wsi i miast, spostrzeżemy szał kolorów. Dobrze pomyśleć o tym spokojniej i wziąć pod uwagę, że dachówka nie tylko musi pasować do naszego domu, ale też do otoczenia.

Ceramika budowlanaDecyzja o dachówce łączy się z całym projektem. Sporym zainteresowaniem wyróżnia się budownictwo z drewna, ale od lat popularnością cieszą się typowe pustaki ceramiczne. Wielu ludzi stara się coś zmienić, z tego powodu cegła klinkierowa również jest chętnie używana.

Należy rozwiązać problem pokrycia dachu. W hurtowniach zobaczymy interesujące dachówki, ale nie tak łatwo w wyobraźni zobaczyć dachówki w interesującym nas połączeniu materiałów. Dach pełni istotną funkcję i powinien być ciepły i szczelny, a to jest zależne od tego, na jaką dachówkę się zdecydujemy.

Tradycją właściwie jest już dachówka ceramiczna, której jest kilka rodzajów: karpiówka, czyli płaska zakończona owalnie lub prosto, esówka w kształcie „S” i mniszka wygięta rogami do góry. To logiczne, że typowa dachówka ma pomarańczowy kolor, ale dzięki angobowaniu można ładnie dodać kolor. Oprócz tego są także glazurowane dachówki, które są pokryte specjalna warstwą ochronną, więc są błyszczące i gładkie. Tego typ zabiegi upraszczają także utrzymanie dachu w czystości.

Dachy ceramiczne w związku z tym, że są ciężkie, będą wytrzymałe chociażby na górskie wiatry. Używa się je na dachach spadzistych, o nachyleniu większym niż 30 stopni, mimo że po wykonaniu spodniego dachu z desek da się też położyć je na ostrzejszym kącie. Dobrze pamiętać, że normalny dach jest bardziej funkcjonalny, ale także łatwiejszy i tańszy w budowie. W wielu przypadkach warto poprawić plam dachu, niż oszczędzać na materiałach budowlanych. ale https://www.effector.com.pl/pl/piaskowanie-aluminium/