Czy nasadzanie oczka wodnego roślinnością ma na celu tylko poprawieniejego wyglądu?

przez | 30 kwietnia 2022
Oczko wodne jest wspaniałą dekoracją upiększającą ogród. Jedną z często pomijanych spraw przy zakładaniu swojego oczka wodnego jest obsadzenie go rroślinkami. Są one konieczne aby oczyszczać wodę z nadwyżki soli mineralnych oraz zapewniają jej odpowiednie natlenienie. Winny zajmować około 1/3 całego zbiornika. Przy mniejszej ilości mogą nie nadążyć z oczyszczaniem wody. Trzeba także wiedzieć, że nim zarybimy oczko, nasze rośliny winny być już prawidłowo ukorzenione. Dobrym wyznacznikiem jest przejrzystości wody, informująca nas o równowadze biologicznej. Konieczne jest też dbanie o roślinność strefy przybrzeżnej, ocieniające nasze oczko dając schronienie narybkowi i spowalniające rozwój glonów.

różany ogród

Autor: Tara Schmidt
Źródło: http://www.flickr.com
Roślinki umieszcza się w pojemnikach przystosowanych do materiału, z jakiego zrobiono oczko wodne. W przypadku form z betonu, tworzywa czy laminatu wygodne są specjalne koszyki z tworzywa sztucznego. Ich boki i dna mają malutkie oczka, dzięki czemu podłoże nie jest wymywane. Można też wykorzystać kieszenie plecione z juty lub włókna kokosowego, które montuje się na brzegu stawu. W przypadku oczek wyłożonych foliami, które mogłyby zostać uszkodzone przez korzenie, konieczne jest sadzenie roślin w szczelnych pojemnikach. Sadzonki lokujemy w mieszance piasku i gliny w proporcji 1:1. Pojemniki dobrze jest, po ulokowaniu na dnie zbiornika, obsypać żwirem, co utrudnia ich przesuwanie się i wypłukiwanie ziemi. Więcej o ogrodach tu – .

Sadzenie możemy rozpoczynać dopiero wtedy, kiedy temperatura świeżo napuszczonej wody osiągnie temperaturę otoczenia. Oczko wodne nasadzamy nadającymi się do tego celu rodzajami roślin, dobierając je pod kątem głębokości wody. Jeżeli dno stawu jest wymodelowane w stopnie, możemy nasadzać roślinność w trzech strefach:

•bagnistej – głębokość 10-20 cm, nie powinna zająć więcej, niż 30% powierzchni stawu,
•płytkiej – do 30-50 cm głębokości;
•głębokiej – do 120 cm.

kwiat ogrodowy

Autor: Kelly Hunter
Źródło: http://www.flickr.com

Samo obrzeże stawu odpowiednio zakryją rośliny wodne posadzone w wodzie, przy jego brzegu, w jutowych workach oraz jak szybko odkwasić glebę roślinki płożące, sadzone na zewnątrz. Wokół zbiornika i na zboczach kaskady nie można sadzić roślin wodolubnych, bo ziemia tam jest zbyt sucha. Na pagórku, z którego spływa strumyk sprawdzają się rośliny przeznaczone do skalniaków. Najważniejsze, aby nie były zbyt wysokie. Gdy napełniamy staw z wodociągu, musimy uzdatnić wodę stosownymi preparatami chemicznymi, gdyż zazwyczaj jest ona twarda. W takim przypadku również po dopełnianiu stawu konieczne jest skontrolowanie twardości. W czasie sezonu wodę powinno się dopuszczać w niedużych ilościach i możliwie rzadko. Podstawowym problemem w oczku wodnym są glony. Rozwijają się, gdy woda nie jest dostatecznie napowietrzona, zbyt mocno nasłoneczniona lub za bardzo zanieczyszczona. Gdy jest ich dużo, wyciągamy je specjalnymi siatkami na długim drążku.

Stosuje się także preparaty chemiczne, które niwelują glony, ale nie są szkodliwe dla stworzeń wodnych. Potrzebne są filtry mechaniczno-biologiczne z lampami UV, których promieniowanie niszczy glony. Mogą to być na przykład – pompy i akcesoria wodne. Ale np. ryby odżywiając się nimi oczyszczają wodę. Niektóre rośliny wręcz utrudniają rozwój glonów. To grzybienie, grzybieńczyki, mięta wodna, okrężnica, rdestnica, rzęśl, sitowie i trzcina. Co jakiś czas konieczne jest oczyszczenie wnętrza zbiornika. Oczywiście, wypuszczanie z niego wody jest czasochłonne i zagraża roślinom oraz zwierzętom wodnym. Dlatego warto korzystać ze specjalnego odkurzacza. Działa on w obiegu zamkniętym. Wodę bierze się ssawką z dna zbiornika, wraz z zanieczyszczeniami. Później jest ona kierowana do filtra mechanicznego, w którym osiadają te zanieczyszczenia, i z powrotem wypuszczana do stawu. Ssawka jest umieszczona na giętkim przewodzie, do którego końca jest dołączony drążek teleskopowy, co powiększa zasięg pracy odkurzacza. Na jesieni trzeba nad stawem rozpiąć siatkę, aby do wody nie wpadał liście z drzew, którymi obsadzony jest ogród.