Idealny i zadbany trawnik przez cały sezon.

przez | 5 sierpnia 2022
Dumą każdego polaka jest jego ogród. Zwykle jednym z najistotniejszych, jak i wywierających największe wrażenie, elementów jest trawnik. Nasycona zieleń, gładko przystrzyżona trawa, jednolita gęstość- tych parametrów pożąda niejeden ogrodnik. W jaki sposób zatem sprawić, by nasz trawnik sprawiał, by sąsiadom rzedły miny na jego widok?

Na wstępie powinniśmy zacząć od uporządkowania terenu- pozbywamy się wszystkich kamieni czy żwiru. Nie mają one korzystnego wpływu na ziemię i na rośliny, należy się więc się go pozbyć. Dalej, jeśli obszar, na którym rozplanowujemy nasz ogród, mamy zachwaszczony, powinniśmy zająć się jego odchwaszczaniem. Jeśli używamy chemii, należy to zrobić przynajmniej miesiąc przed wysianiem trawy czy posadzeniem innych roślin.

koszenie trawy

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com

Teren oczyszczony, odchwaszczony, zatem należy teraz zabrać się za jego kształtowanie. Zastanówmy się, jak chcemy żeby ogród wyglądał, żeby nie robić żadnej dodatkowej roboty potem. Jeśli chcemy usunąć jakieś drzewa czy krzaki, zróbmy to od razu. Po wyjęciu roślin zostaną nam dziury, które trzeba uzupełnić. Następnie w kolejności powinniśmy zabrać się za przygotowanie ziemi- nie powinna być zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa- tu też należy przemyśleć jakie rośliny sadzimy, oraz jaką wartość pH powinna mieć gleba pod naszą trawę.

Kolejny etap to wałowanie ziemi. W tym miejscu przyda nam się już sprzęt ogrodniczy sprzęt ogrodniczy Opole – walec do ziemi, który możemy wypożyczyć od specjalistycznej firmy. Czynność tak wyrówna nam powierzchnię pod trawnik, zewrze glebę, a to z kolei sprawi, że nasiona lepiej się zakorzenią. Wałować powinno się wzdłuż ogrodu, potem wszerz, następnie raz jeszcze, tym razem po przekątnej. Teraz możemy wysiać trawnik. Wykonujemy to w warunkach sprzyjających kiełkowaniu. Trawę siejemy wiosną, pod koniec kwietnia do połowy maja, lub późnym latem, pod koniec sierpnia do początku września.

Gdy nasz trawnik wyrośnie od ziemi i zacznie się zagęszczać, jesteśmy niemal „w domu”. Teraz wyczekujemy, aż nasze źdźbła podrosną na wysokość ok 8-10 cm i będziemy mogli zrobić nasze pierwsze koszenie. Najlepsze do tego typu zadań są kosiarki spalinowe – koszenie powinno zostać wykonane tak, by rany po cięciu były możliwie małe. Istotne tu jest, by ostrza kosiarki były bardzo ostre..

Uff, niemało tego, ale suma sumarum najważniejszy jest efekt końcowy. Poprawne wykonanie wszystkich kroków, z niewielką pomocą sprzyjającej pogody, da nam wspomniany na początku artykułu zjawiskowy trawnik.