Segregujesz odpady? Przeczytaj nasz tekst

przez | 9 lipca 2021
Na dzień dzisiejszy w Polsce segregacja śmieci jest właściwie normą i nie wywołuje zdziwienia. W ostatnim czasie wprowadzono ją w większej części miast w Polsce, zarówno tych największych, jak i mniejszych. Ludzie stopniowo przystosowują się do nowych powinności, które właściwie nie są tak problematyczne jak można by z początku sądzić.

śmieci

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com

Sporym udogodnieniem jest przykładowo to, że razem z charakterystycznymi kontenerami czy workami na odpady dostaje się specjalną instrukcję traktującą o segregacji. Zawarte są tam rady, jakiego typu odpady umieszczać w określonych kontenerach. Niedawno obowiązkową segregację wprowadzono nawet w takich instytucjach jak akademiki. Dzięki temu opłaty za wywóz śmieci są dużo niższe, a ponad to pomaga się w ochronie naturalnego środowiska. Do składowania odpadów niezbędne są rozmaite kontenery. Kontenery na odpady mają różnorodne kształty i formy.

Kosze na śmieci

Pojemniki na odpady, tak samo jak dużo innych przedmiotów codziennego użytku, ewoluowały z biegiem lat. Zmieniał się ich kształt, jak również tworzywo, z jakiego są wytwarzane. Wszystkie te aspekty są podporządkowane w dużej mierze kwestiom funkcjonalnym. Na przykład obecnie zazwyczaj w domach stosuje się kosze (sprawdź to) na śmieci z tworzyw sztucznych, które są lekkie i łatwe w użyciu i czyszczeniu. Pojemniki zewnętrzne także zwykle są z plastiku, wyparły bowiem wykorzystywane jeszcze niedawno blaszane. Z metalu wykonane są zwykle wielkie pojemniki służące całemu osiedlu, jak również wielkie kontenery przeznaczone na gruz i inne odpady budowlane (zobacz: zamierzam nabyć kosze – łącze – do segregowania odpadów – co radzicie).

Worki i inne

Wbrew pozorom worki na śmieci również bywają produkowane z różnorodnych tworzyw. Na co dzień zwykle wykorzystuje się zwykłe czarne worki na śmieci, które nie za bardzo wytrzymale. Istnieją także specjalne worki na odpady zewnętrzne, takie jak przykładowo liście czy skoszona trawa. Te wykonane są z wytrzymałej folii, dzięki czemu mogą pomieścić więcej śmieci bez uszkodzeń. Wykorzystuje się również różnorodne kontenery czy pojemniki na wodę, a wszystkie produkowane są z tworzyw sztucznych, które są w pierwszej kolejności lekkie. Odznaczają się także wysoką szczelnością, co w sytuacji odpadów ciekłych jest dużą zaletą.

źródło: