Na co zwracać uwagę wyceniając mieszkanie? Co jest najważniejsze, o jakich sprawach z pewnością trzeba pamiętać?

przez | 4 sierpnia 2022
Profesjonalną wyceną mieszkania zajmują się właściwie rzeczoznawcy majątkowi, gdyż jako jednymi mają uprawienia, dzięki którym mogą wykonać operaty szacunkowe. Ich opinia jest konieczna w temacie niektórych transakcji handlowych dotyczących nieruchomości, zwłaszcza jak jej wartość musi być uwzględniona z największym prawdopodobieństwem. Jest także istotny, jak zakup finansowany jest przez kredyt bankowego.

nieruchomość

Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak właściciel nieruchomości czy działki nie musi korzystać z pomocy rzeczoznawcy podczas określania wyceny nieruchomości. (wycena nieruchomości Wrocław) Jednakże jej oszacowanie będzie pewnie trudniejsze, jak nieruchomość (więcej info) sprzedawana jest jako wykończona oraz wyposażona. W ten sposób wycena nieruchomości może spowodować bardziej znaczne kłopoty – Izabela Machate – rzeczoznawca majątkowy. Jak urządzamy mieszkanie do sprzedaży warto mieć na uwadze, iż wybór standardu wykończenia zdefiniuje rodzaj nabywcy, do jakiego oferta będzie przeznaczona.

Jeśli wiec decydujemy się na materiały droższe i lepszej jakości, to przekonanych do kupna będzie mniej, jednakże nieruchomość będzie realne sprzedać po wyższej cenie. Gdy wyceniamy więc mieszkanie w stanie wykończonym, jakie jest dodatkowo urządzone należy wziąć pod uwagę wiele czynników, na pewno więcej niż jest to w okoliczności sprzedaży mieszkania pustego lub w stanie surowym. Rzeczywiście dość istotny jest rodzaj użytych materiałów

nieruchomość

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

oraz ich jakość. Obowiązujące trendy w wykończeniu wnętrz wskazują na te, jakie mają pochodzenie naturalne, czyli drewno oraz kamień. Są to też materiały bardziej drogie od syntetycznych zmienników, ale również odznaczają się lepszą trwałością oraz jakością. Pod uwagę także trzeba wziąć użyte w mieszkaniu rozwiązania technologiczne.

Jak są one wykonane ekologicznie i ekonomicznie, przy użyciu innowacyjnych sposobów, to istnieje szansa na większą wartość mieszkania. Należy jednakże zaznaczyć w ofercie, że stosowane rozwiązania będą miały wpływ na mniejsze koszty eksploatacyjne. (Zobacz ofertę na wycenę przedsiębiorstw) To spowoduje, że inwestycja zwróci się dosyć prędko. Ustalając cenę mieszkania wyposażonego musimy także uwzględnić klasę zastosowanych w nim sprzętów, jednocześnie ważny jest standard i jakość mebli. Im lepsze, tym wyższa wartość.