Jak wybrać najbardziej solidną izolację termiczną? Co jest istotne, na co trzeba zwrócić największą uwagę?

przez | 11 września 2021
Najlepsza izolacja termiczna to najlepiej dopasowany materiał izolacyjny. Wielu uważa, że to takim materiałem jest wełna mineralna oraz styropian. Ewidentnie, to znane i cenione izolacje, ale producenci, jak np. firma Velux, trwale polepszają swoją propozycję, umożliwiając osiągnięcie lepszego wyboru.

termoizolacje

Autor: Baumit
Najbardziej nowoczesne izolacje (www.megastyro.pl/eps-033-maxlambda.html) termiczne (info) odznaczają się zasadniczo tym, iż posiadają lepsze parametry cieplne aniżeli standardowe materiały. Widoczne jest już to w obszarze wskaźnika przewodzenia ciepła, który w tradycyjnych ociepleniach wynosi – 0,031, tymczasem w nowoczesnych – 0,040 W/(m-k). Dzieje się tak z przyczyny równomiernego powiększenia gęstości. Po prostu, grubsze płyty mają zbitą strukturę, jednakowo jak te cienkie, stąd też ich parametry są dosyć zbliżone.

Ta konkretna, zwarta budowa (kij teleskopowy do malowania) oznacza, że izolacja jest w mniejszym stopniu nasiąkliwa i dużo bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Sprawia to, iż nie trzeba obawiać się jej przemoknięcia, jakby na przykład po przyklejeniu ocieplenia do ściany musielibyśmy na pewien okres przerwać prace. Ten materiał jest także bardzo dobry do stosowania w podziemnych częściach budynku, oraz też w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt ze śniegiem lub z wodą. Izolacyjność tych płyt styropianowych poprawiło też używanie domieszki grafitu. Z drobnych, grafitowych cząstek sporządza się granulat, który z kolei przeistacza się w srebrnoszare płyty. można go też łączyć ze zwykłym granulatem styropianowym, tym samym tworząc płyty w szare kropki.

ocieplenie domu

Autor: Velux Polska
Źródło: Velux Polska
Takie płyty, tworzone np. przez firmę Velux , charakteryzują się mniejszą gęstością, są też lżejsze niż styropianowe, równocześnie ich cieplne właściwości są lepsze. To czyni, iż jesteśmy w stanie używać cieńszą warstwę izolacji, dzięki czemu oszczędzamy surowiec, przy zachowaniu słuszniej izolacyjności przegród. Prócz tego, grafitowe cząstki są w stanie odbijać promieniowanie cieplne, co także ogranicza ucieczkę ciepła z domu. Wzmożenie odporności na promieniowanie UV to także wolniejsze starzenie się mieszkania. Owe składniki sprawiają, że nasz dom jest pod każdym względem lepiej zabezpieczony, a to nadzwyczaj istotne, gdyż oddziałuje na kompletną jego trwałość.