Przepisy i certyfikaty energetyczne – rozwiązania dla środowiska w Twoim domu

przez | 14 stycznia 2022
Certyfikaty energetyczne są diagnozą jakości użytkowej i rynkowej budynku bądź mieszkania. To zaświadczenie, które ma prawo wydać tylko profesjonalista. Wyznacza zapotrzebowanie energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania związanego z użytkowaniem budynku bądź pomieszczeń. W skład zapotrzebowania na energię wchodzą: ogrzewanie, ciepłą wodę, wentylację i klimatyzację.

Regulacją z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy prawo budowlane (czytaj: Nowelizacja ustawy Prawo budowlane – 15 październik 2009 r) (Dziennik Ustaw nr. 191 z dnia 18 października 2007 r. poz.

Jeśli masz chęć przeczytać więcej danych na prezentowany temat – znakomicie się składa, gdyż jest już pełna informacja (http://artimbo.pl/ploty-malta-z-kratka,g34.html), którą możesz zobaczyć tutaj.

1373) wprowadzono w Polsce system świadectw energetycznych dla nieruchomości o różnym zastosowaniu, a także ich samodzielnych części. Ustawa implementuje regulację 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Jeśli tego typu tematyka jest dla Ciebie ważna, to koniecznie zerknij na serwis (https://zawiesiawroclaw.pl/), który bez wątpliwości również przypadnie Ci do gustu.

Dyrektywa jest elementem polityki energetycznej UE. Ma ona na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię, działa na rzecz ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego (aby chronić środowisko sprawdź także nowoczesne instalacje elektryczne iq-building).

Nowe przepisy i dyrektywa położyły nacisk na zbytnie zużycie energii i jej źródeł. Polityka energooszczędności, oraz wszechobecne dążenie do rozwoju zrównoważonego przekładają się na działania na różnych szczeblach.

Autor: UBM

Najniższym szczeblem działań jest osoba prywatna (właściciel, dzierżawca, inwestor). Koszt eksploatacji warunkuje komfort użytkowania obiektu. Stanowi o nim m.in.: sposób wykorzystania energii, powierzchnia budynku, rodzaj materiałów z których został wykonany, gatunek niezbędnej energii, gatunek ogrzewania, jakość izolacji przegród i ogromna ilość innych czynników determinujących zwiększenie zużycia energii (iq-building.com.pl/).

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla nieruchomości składa się z czterech stron. Termin ważności dokumentu, nie przekracza 10 lat. Na końcu certyfikatu zapisano wnioski obejmujące możliwości obniżenia zapotrzebowania na energię końcową. To kluczowy element certyfikatu obejmujący zalecenia pozwalające na ograniczenie zapotrzebowania na energię wykorzystywaną do użytkowania budynku. Sprawia to, że budynek ma wyższą wartość rynkową, przy tym jest proekologiczny i niedrogi w użytkowaniu.