Jak przebiega badanie zanieczyszczenia gruntu pod budowę domu?

przez | 4 lipca 2022
Nie zawsze możemy być całkowicie pewni, iż działka, na której planujemy stworzyć dom, nie była kiedyś np. wysypiskiem śmieci. Takie wątpliwości pojawiają się szczególnie wówczas, gdy teren budowlany znajduje się z dala od pozostałych budynków. Przytrafiają się przypadki, gdy po paru latach wychodzi na jaw, iż pierwsi właściciele terenu przechowywali tam kiedyś np. azbestowe śmieci albo stare jarzeniówki z rtęcią.

Turbiny wiatrowe

Autor: bogenfreund
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bogenfreund/465058200/

Takie przypadki zdarzają się głównie wtedy, gdy ziemia kupiona była po okazyjnej cenie.

Dzisiaj ciężko jest wyszukać istotnie nietuzinkowy materiał. Jeżeli masz taki sam kłopot, to zalecamy ten artykuł (http://prymat.net/oferta/rusztowania/). Są tam zamieszczone emocjonujące wiadomości.

Jeżeli posiadamy jakiekolwiek obawy co do pozyskanego gruntu, niezbędne może okazać się badanie zanieczyszczenia gruntu. Powinniśmy w głównej mierze skontrolować ziemię pod względem wcześniejszego zastosowania terenu zgodnie z przepisami ochrony środowiska.

Rzetelny nadzór geotechniczny może wykazać, czy zakupiona działka jest wolna od różnego rodzaju zanieczyszczeń, czy też trzeba się obawiać (zobacz na: ).Istotne jest również, aby jeszcze przed nabyciem działki przekonać się dokładnie, kto był poprzednim właścicielem działki oraz jak ziemia była uprzednio wykorzystana. W celu zyskania takich wiadomości konieczne jest przestudiowanie wpisów w księdze wieczystej. Nie bez znaczeni powinny wydawać się także badania dostępne w urzędach lub lokalnych organach ochrony środowiska. Powinniśmy również wcześniej dyskretnie zapytać sąsiadów na temat tego, co na zakupionym terenie znajdowało się wcześniej.

Zrealizowanie bardziej dokładnych badań chemicznych terenu czy wód nie jest obowiązkowe w przypadku każdego zakupu. Jednak są rozmaite okoliczności, gdy takie działania są kluczowe (sprawdź s(szczegółyna ten temat> witryna przedsiębiorstwa emmi)gdyegóły – ). O możliwym zanieczyszczeniu środowiska powinno świadczyć to, czy na danym gruncie albo w jego bezpośredniej bliskości realizowana była działalność polegająca na produkcji, magazynowaniu bądź wykorzystywaniu substancji groźnych dla środowiska.

Sygnałem alarmowym powinna być także wiadomość o tym, że na określonym terenie mieściło się wysypisko śmieci, zwłaszcza tzw. dzikie. Nie bez znaczenia jest także szczegółowe badanie struktury geologicznej. W niektórych przypadkach nawet zanieczyszczania, których źródło znajduje się w pewnej odległości, mogą przedostać się wodami podziemnymi do kupowanego gruntu. Dzięki szczegółowym badaniom i analizom gruntu można wyzbyć się wszelkich wątpliwości i obaw.