Sposoby wzmacniania podłoża gruntowego w budownictwie komunikacyjnym – sprawdź, jak wykonuje się takie roboty ziemne

przez | 7 marca 2022
Nowo budowane trasy komunikacyjne coraz częściej natrafiają na skomplikowane warunki gruntowe. Wymusza to stosowanie rozmaitych technik utwardzania podłoża nasypów i fundamentów obiektów . Pośród wielu nowoczesnych i skomplikowanych sposobów wzmacniania podłoża występują banalne sposoby znane od wieków a nawet takie, które nie potrzebują ponadprogramowych nakładów.

Wymiana gruntu. Najbardziej oczywistym sposobem rozwiązania kłopotu słabego gruntu jest jego wymiana na materiał przydatny do posadowienia fundamentu obiektu. Stosowna będzie w wypadku słabych podłoży organicznych (torfy), miękkoplastycznych podłoży spoistych bądź występujących składowisk odpadów i dalszych nieprzydatnych do posadowienia surowców. W przypadku kłopotów z pełną wymianą podłoża wymieniane są tylko przypowierzchniowe powłoki słabego podłoża.

grunt

Autor: Dave Pape
Źródło: http://www.flickr.com

Prostym sposobem na zagęszczenie gruntu będzie jego konsolidacja. Polega to na obciążeniu gruntu nadkładem nasypu na skutek czego z porów gruntu wyciskana jest ciecz. Towarzyszy temu obniżenie objętości porów gruntu oraz wypływające z tego osiadanie nasypu. To zabieg długofalowy, a czas konsolidacji może być liczony nawet w latach (zależy on od przepuszczalności podłoża jak też drogi filtracji). Wyjątkowo długi będzie w podłożach ilastych. Ze względu na wytrzymałość gruntu może powstać niezbędność budowy nasypu etapowo. Następne warstwy obciążenia zostaną dokładane w miarę postępów konsolidacji oraz wzrostu wytrzymałości podłoża. Sporo istniejących obecnie i eksploatowanych nasypów konstruowanych było w ten sposób. Czytaj dalej .

Musimy też pamiętać, iż zagęszczanie gruntu (czytaj dalej) tą metodą wywołuje obniżenie objętości porów podłoża a także nieodzowność zrealizowania nasypu o większej kubaturze. Wynikają stąd niespodziewane niedobory w bilansie mas ziemnych. Zagadnienie to zachodzi również w nasypach o podłożu w których wzmacnianie gruntu przeprowadzane było innymi metodami. Przez wzgląd na nieodzowny relatywnie długi czas jest to sposób dzisiaj rzadko wykorzystywana. Tok konsolidacji jak też stabilizacji osiadań możemy przyspieszyć wykorzystując tak zwane przeciążenie. Polega to na czasowym przyłożeniu na budowanym nasypie dużego obciążenia. Najprościej przyłożyć takie obciążenie za pomocą dodatkowej powłoki podłoża.

Przydatny wpis? Jeśli tak uważasz, przeczytaj inne tego rodzaju artykuły na rozważany temat – bez obaw kliknij tutaj, więcej zobaczysz w linku.

W nadzwyczajnych wypadkach obciążenie takowe może być wywierane z pomocą siłowników ewentualnie zbiorników z wodą.