O rodzajach kruszywa do budowy dróg i produkcji betonu

przez | 17 listopada 2021
Produkowanie betonu, zapraw budowlanych, lecz również budowa jezdni wymaga zastosowania stosownego rodzaju kruszywa. Czym jest kruszywo, jakie wytycza się jego gatunki? Sposobów pozyskiwania kruszywa będzie wiele typów. To w gruncie możliwość jego wydobywania umożliwia nam rozróżnić materiał kruszenia jako naturalne i sztuczne. Produkcja betonu wymuszastosowania materiału o dużej odporności.

kruszywo

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com

Stąd kruszywa do betonu pozyskiwane są ze skał, których cechą charakterystyczną jest duża wytrzymałość. Najczęściej więc kruszywa kopalnia kruszywa do betonu uzyskiwane są z wytrzymałych skał takich, jak: porfir, granit albo bazalt. Należą one do kruszyw naturalnych. Następny rodzaj kruszyw wykorzystywany jest do budowy jezdni. Kruszywa drogowe również przynależą do surowców naturalnych. Kruszywa budowlane to generalnie wodny żwir oraz grys. Do budowy dróg, ale również w produkcji betonu bardzo często wykorzystywany będzie również tłuczeń. Znaczna większość kruszywa jednocześnie drogowego, czy też używanego przy produkcji betonu wydobywana jest na terenie kraju. Przeczytaj więcej: .

Prócz kruszyw pochodzenia naturalnego w dziale budownictwa wykorzystywane jest materiał sztuczny. Materiały sztuczne produkowane są w oparciu o odpady produkcyjne w hutach i w kopalniach. Pośród nich wyróżnia się materiały naturalnego pochodzenia oraz pochodzące z recyklingu.

Nie czekaj – sporo wiadomości czytaj pod adresem (https://bautec-lodz.pl/), który dla Ciebie stworzyliśmy. Jeśli będziesz miał jakieś pytania – szybko na nie odpowiemy.

Jak najbardziej każdy typ materiału, zarówno tego stosowanego do budowy dróg, jak również do produkcji betonu, powinna spełnić określone normy orz wymagania. Specjalnym rodzajem materiału, jakie jest stosowane tylko do produkcji tak zwanego betonu osłonowego jest specjalny rodzaj materiału kruszonego. Wydobywane jest ono z twardych skał. Najczęściej jest to magnetyt, baryt, lub limonit.

Będą to skały, których występowanie jest niezwykle powszechne, nie ma wobec tego kłopotów z uzyskaniem kruszywa specjalnego przeznaczenia. Z takiego betonu osłonowego, jaki produkowany jest między innymi dzięki kruszywom specjalnym budowane będą powierzchnie osłonowe reaktorów jądrowych. Bardzo często do produkcji takich osłon wykorzystywany bywa limonit. Ponadto do tego gatunku betonu dodawane jest kruszywo z barytu. Wszystkie rodzaje takich skał występują w naszym kraju. Tutaj sporo więcej: tanie kruszywa drogowe.