Dlaczego warto zidentyfikować parę skomplikowanych pojęć przed zaczęciem budowy

przez | 10 marca 2022
Decydując się na inwestycję budowlaną wkraczamy w skomplikowany świat w którym pojęcia niczym z obcego języka pojawiają ni z stąd ni zowąd. Do tego, specjaliści z firmy budowlanej (jak i inni profesjonaliści) uważają, że inwestor ma identyczną mądrość jak oni, i rozmawia językiem fachowym. Dobrze jest więc chociaż trochę poznać ów język, możemy uniknąć w ten sposób mnóstwa nieporozumień.

Nawet jeżeli poniektóre rozstrzygnięcia są w gestii projektanta, sądzę że dobrze jest wiedzieć które stropy gęstożebrowe będą użyte w naszym budynku. Jest ich parę typów, w zależności od tego, jak wielkie obciążenia będą przez nie przenoszone. Ponieważ stropy są zarazem podkładem pod podłogę, nadzwyczaj ważna jest ich wytrzymałość. W wypadku wnętrz bardzo obciążonych (np. składów) wykorzystuje się stropy gęstożebrowe typu Ceram, zrobione ze stalowych belek wypełnionych pustakami ceramicznymi. Następnym zadaniem które mają spełniać stropy gęstożebrowe jest utrudnienie rozprzestrzeniania się potencjalnego ognia, stąd w ich konstrukcji – niezależnie od typu – stosuje się składniki ceramiczne, mocne i ogniotrwałe.

Wyrównanie zaprawy

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger

Innym istotnym składnikiem bez jakiego nie powstanie nasz budynek są pustaki ścienne. Ich wariant zależny jest od tego, jakiego typu ściany będziemy stawiać – od tego, czy to będą ściany dwuwarstwowe czy też jednowarstwowe zależy, który rodzaj pustaków ściennych użyjemy. Natomiast to jaką metodą nasz budynek będzie ocieplony, bezpośrednio wpłynie na koszta ogrzewania. No i oczywiście ważne będzie również jaki system grzewczy zainstalujemy. Warto te sprawy przemyśleć już na etapie projektowania, by dało się systemy kominowe () dostosować do indywidualnych potrzeb, bowiem troszkę odmienne systemy kominowe będziemy zastosować jeśli będziemy ogrzewać kotłem centralnego ogrzewania, zaś inne jeśli zdecydujemy się na kominek z płaszczem wodnym.

Ponadto poniektórzy z nas będą chcieli zastosować centralne odkurzanie o którym najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania budowy domu. Zdecydowanie obniży nam to przyszłe koszta związane zamontowaniem tego współczesnego, praktycznego przyrządu. Na etapie planowania możemy także zatroszczyć się o ekologiczne podejścia, takie jak pojemnik magazynowy – (koleby samowyładowcze) na deszczówkę bądź też przydomową oczyszczalnię ścieków. Więcej na