Rozmaitego rodzaju lampy

przez | 9 lipca 2022
Sklepy z lampami pełne są przeróżnego typu światła. To, jakie oświetlenie przebierzemy do własnych pomieszczeń zależy nie jedynie od królującej mody, lecz również od gustu posiadaczy domu. Znacząca jest również problem poboru prądu.

Ergonomia pomieszczeń i panujący w nich klimat uzależnione są od pojedynczych części aranżacyjnych. Zaplanowany wybór mebli, akcesoriów tkaninowych, także właściwe umieszczenie światła, to gwarancja funkcjonalnego wyglądu wnętrz, oraz właściwego nastroju mieszkańców.

lampa stojąca

Autor: B.M. Polska Sp. z o. o.
Źródło: B.M. Polska Sp. z o. o.

Najmodniejsze są współcześnie klasyczne wzory, ale poddane przeistoczeniu przez najlepszych projektantów. Kultowym od lat formom dołożono zabarwienia, powiązano w fantazyjne zestawy. lampy (zobacz lampa do pokoju dziecka) stojące podłogowe realizują nie tylko funkcję oświetleniową, ale także ozdobną ().

Salon to zwykle największa przestrzeń w naszych mieszkaniach i domach, toteż właśnie w tym pomieszczeniu możemy sobie pozwolić na wybór jednej większej lampy, bądź paru mniejszych. Jeżeli zastosujemy w salonie lampy o transparentnych kloszach, przynoszących klarowne rozproszone światło sprawimy, że salon będzie wydawał się większy. Kierując strumień oświetlenia na sufit, wizualnie podwyższymy salon.

Propozycja lamp jest faktycznie wielka. Dobrze byłoby, żeby lampa nocna posiadała regulowany strumień światła. Dzięki temu zawsze dostosujemy sobie ilość oświetlenia, co pozwoli nam na jego stosowne ukierunkowanie. Oświetlenie w kuchni jest jednakowo ważne. Górna lampa nie wystarczy, aby sprawnie wykonywać prace kuchenne.

Toteż trzeba je uzupełnić w dodatkowe źródła światła. Niezbędne jest równomierne oświetlenie blatów, kuchenki i zlewozmywaka, czyli miejsc pracy, przy których wyrabiamy jedzenie.

oświetlenie pokoju, lampy wiszące

Najprzyzwoiciej w tej roli sprawdza się oświetlenie podszafkowe (), albo LED-y rozmieszczane w przelotach wyciętych w spodzie sprzętów wiszących. Wykorzystuje się także płaskie długie świetlówki instalowane w szczególnych układach wprost pod szafkami kuchennymi.

W każdym mieszkaniu światło rozstrzyga nie tylko o klimacie wnętrz, ale również o ich ergonomiczności.