Czy warto zaaranżować lokal mieszkalny w stylu skandynawskim?

przez | 17 maja 2022
Dom i wnętrze są wizytówką każdego mieszkańca. Współmieszkańcy patrząc na nasz dom, wyrabiają sobie o nas zdanie. Ale w przystosowaniu mieszkania nie chodzi przecież wyłącznie o zdanie innych osób. Najistotniejszym czynnikiem jest przecież kwestia tego, abyśmy my dobrze czuli się w swoim mieszkaniu. Solidne urządzenie domku nie jest łatwe. Wymaga znajomości podstawowych sposobów aranżacji wnętrz i dobrego pomysłu.

nowoczesne mieszkanie z widokiem na góry

Autor: Scott Jordan
Źródło: http://www.flickr.com
W przeciwnym razie dom będzie wyglądał schludnie, ale bez wyrazistości. Posiadanie rzeczowej wizji projektowania wnętrza może pomóc nadać mu rzeczowego wyrazu, dzięki czemu będzie o wiele bardziej interesujące. Jaki styl adoptować, aby nadać wnętrzu inność? Dobrym stylem wydaje się styl pochodzący z Północy.

Faktycznie zastosowanie tego stylu może nadać mieszkaniu wyrazistości. Chociaż pomysł aranżacji pochodzi z zimnej północy Europy, to nie brak mu przytulności i użyteczności. Styl ten nie dość, że jest funkcjonalny, to jego barwy są stonowane, a forma jest czysta. Tym co mocno wyróżnia architekturę skandynawską jest przede wszystkim drewno. Barwy podstawowe to: szarość, brąz czy biel.

Zacznijmy od podłoża. Co może wynikać z już wymienionych informacji, podłoga (płytki poler) powinna być drewniana. Najlepiej jeżeli drewno będzie w naturalnych barwach, ale bielenie także jest dopuszczalne. Na koniec jeszcze można ją pokryć lakierem. Wnętrza skandynawskie raczej nie posiadają dużej ilości mebli. Te które są z reguły są przemalowane na szaro lub biel czy nawet są pozostawione w kolorach naturalnych. Kuchnia jest połączona z salonem, co daje wrażenie dużej przestrzeni (pomocne: odpowiednie ocieplenie i izolacja).

Północ Europy jest kojarzona z chłodnym klimatem i śnieżną aurą. Takie też jest mieszkanie zorganizowane w stylu skandynawskim. W barwach dominować będzie szarość, biel czy beże. Dla równowagi dla tych barw stosuje się ciemne odcienie grafitu czy brązu. Jasne skandynawskie barwy sprawiają, że wnętrze jest bardzo jasne, świeże oraz uzyskuje się optyczne wrażenie jego powiększenia. Dzięki temu zaadaptowanemu stylowi zyskuje się poczucie nietuzinkowości pomysłu i zyskuje się dobre miejsce do spoczynku. W każdym domu zaś znajdzie się miejsce na eleganckie dodatki, które również spełniają funkcjonalną rolę, jak np. – szybkie chłodzenie alkoholu.