Filozofia projektowania mieszkań. Odmieniło się nasze podejście do wystroju wnętrz, mamy lepsze możliwości w tym zakresie. Ale czy wszyscy z tego korzystają

przez | 14 kwietnia 2022
W przeszłości, kiedy nie żyliśmy w świecie tak wielu, jak obecnie, możliwości nikt nie myślał za bardzo o wyglądzie swojego mieszkania, przynajmniej nie tak, jak w dzisiejszych czasach. Wiadomo, że mieszkania były schludne i zadbane, problem z nim był jednak taki, że nie zapewniało nic ponadto, bo były takie same jak wszystkie inne mieszkania. No cóż, nie było wyboru, więc nie było nawet takiej opcji. Tylko nieliczni mogli sobie na to pozwolić. A jak jest aktualnie?

meble do pokoju dziennego marki Wajnert

Źródło: wajnert.pl
Dzisiaj jest całkowicie inaczej, chociaż to nie oznacza, iż każdy z nas może sobie zamówić dekoratora czy projektanta wnętrz. Ceny tego typu usług niezmiennie są dość wysokie i tak naprawdę wiele osób nawet nie bierze tego pod uwagę, gdyż mają bardziej standardowe wymagania. Mawia się, iż jak projektanci wnętrz to Warszawa onedesign.pl i dekoratorzy wnętrz to też Warszawa (dekoratorzy wnętrz z Warszawy). Oznacza to, iż ludzie z tego dużego miasta mogą sobie pozwolić na tego typu usługi, jest to oczywista nieprawda, ponieważ faktycznie w wielu dużych ośrodkach miejskich, z Warszawą na czele, mieszka bardzo dużo dobrze sytuowanych osób, ale to nie oznacza, iż jedynie tam są zamawiane tego typu usługi.

W każdym miejscu naszego kraju żyją różni ludzie i różne są ich potrzeby. W wielu wioskach przecież mieszkają osoby zamożne lub choćby dobrze usytuowane, których stać na zatrudnienie swojego dekoratora lub projektanta. Większość z nas jednocześnie stara się samemu zaprojektować swoje cztery kąty. Niekiedy posiłkujemy się znanymi wzorami, przez co upodabniamy się do innych. Paradoksalnie, wracamy tym samym do czasów, w której każdy miał taką samą meblościankę, gdyż korzystamy z takich samych wzorców, ponieważ tak wychodzi najtaniej. Mamy co prawda większą ilość możliwości niż dawniej, jednakowoż nie zastanawiamy się nad takimi kwestiami, gdyż również nie mamy na to czasu. Z drugiej strony, wielu ludzi nie mieszka we własnym mieszkaniu, ale je wynajmuje. To rodzi trudności innego typu: jeśli to nie moje, a tylko wynajmowane, to po co mam je urządzać za duże pieniądze.

Wybiera się więc tanie meble, tymczasowe, żeby po prostu przetrwały jakiś tam czas, a później łatwo będzie je można wyrzucić na śmietnik. To trochę smutne, iż wiele osób tak musi do tego podchodzić, nie mogą oni zakupić fajnych mebli czy zatrudnić dekoratora wnętrz, gdyż ich życie, przez to, że mieszkania (w przypadku, gdy interesują Cię swojego M, porównaj propozycje w dzielnicy: archicom w okolicach krzyków) stale wynajmują, jest cały czas jakby tymczasowe.