6 prostych sposobów klasyfikacji klimatyzatorów

przez | 6 października 2022
Klimatyzatory w dużym uproszczeniu można scharakteryzować jako urządzenia, które odpowiadają za dostawę powietrza o wybranej przez człowieka temperaturze.

Klimatyzatory posiadają opcję zarówno schładzania jak i podgrzewania powietrza wewnętrznego.
Klimatyzator kasetonowy

Autor: Lars
Źródło: Lars
W dzisiejszej dobie na rynku funkcjonuje bardzo wiele rodzajów klimatyzatorów, które możemy dopasowywać do swoich subiektywnych potrzeb. Klimatyzatory można dzielić ze względu na wiele przeróżnych kryteriów.

Jednym z bardziej popularnych podziałów jest klasyfikacja ze względu na budową. Tutaj możemy wyróżnić systemy klimatyzacyjne () kompaktowe zwane także monoblokowymi. Charakteryzują się one tym, iż składają się tylko z pojedynczej jednostki. W tym przypadku parownik jak również skraplacz to nic innego, jak tylko jedno urządzenie, które zmienia swe działanie w podczas pracy. Klimatyzatory kompaktowe z racji swoich małych wymiarów idealnie sprawdzają się na niewielkich powierzchniach, gdzie oszczędność miejsca jest pożądana.

Jeśli chodzi o systemy klimatyzacyjne kompaktowe możemy tu wyróżnić typ przenośny, który oferuje możność przenoszenia urządzenia tam gdzie tylko będzie taka potrzeba. Innym rodzajem jest klimatyzator tzw. okienny, który jak sama nazwa wskazuje mocowany jest we wnęce okiennej bądź też murze. Jest to prosty w montażu typ, który dodatkowo nie rodzi żądnych trudności w obsłudze. Jego olbrzymią zaletą jest także to, że umożliwia on nieograniczone oraz równomierne dostarczanie powietrza. Problemem jest jedynie to, że trzeba mieć świadomość tego, że ich praca będzie dosyć głośna.

Innym powszechnym rodzajem klimatyzatorów są klimatyzatory typu split (więcej informacji), są to urządzenia 2-częściowe, składające się z 2 jednostek. W module wewnętrznym zabudowany jest parownik, z kolei w module zewnętrzny sprężarka. Te dwie jednostki połączone są ze sobą na dwa sposoby. Użyty do tego celu może zostać specjalistyczny system hydrauliczny jak i linia chłodnicza bądź też układ elektroniczny.

Prezentowane w tym materiale informacje są naprawdę warte zainteresowania, ale kliknij też ten użyteczny serwis (http://arapneumatik.pl/k-43-ssawki-przyssawki-chwytaki-prozniowe) – on zapewne również Cię zainteresuje.

Ostatnim typem klimatyzatorów są klimatyzatory typu multi-split, które posiadają bardzo wiele wspólnych cech z systemami klimatyzacyjnymi typu split.

Źródło: