Pianka bądź wełna – inaczej czym ocieplić strych.

przez | 10 lipca 2021
To, jaki sposób ocieplenia poddasza wybierzemy jest złączony z organizacją i wielkością miejsca, jaką mamy zaadaptować pod dachem. Jesteśmy zmuszeni wykonać inspekcja stanu technicznego pokrycia dachowego jak również więźby, aby przekonać się, czy nadają się do dalszego użytkowania. Jeśli nie żądają one remontu, czeka nas ocieplenie strychu.

W niewielkiej przestrzeni staniemy przed dylematem: ile ocieplenia i gdzie. W dzisiejszych czasach, najbardziej popularnymmateriałem do ocieplenia jest wełna, jednakże w łaski ostrożnie wchodzi ocieplenie poddasza pianką polietylenową.

Rozważając te dwa typy izolacji, skonfrontujemy ich plusy oraz wyłonimy minusy.

Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji na omawiany temat, to odnajdziesz je zapewne po przejściu do źródła – tam są one niesamowicie interesujące.

Pierwszą różnicą która przemawia za użyciem pianki jest termin zrealizowania. Izolacja wełną trwa od kilku do kilkunastu dni, a do zrobienia potrzebne są dwie osoby, za to ocieplenie poddasza pianką przez dwu osobowy zespół dopuszczalna jest do wykonania w jeden dzień.

Jeśli omawiany tutaj wpis pochłonąć Cię i masz ochotę na więcej, to zapewne spodoba Ci się link do witryny usługi minikoparką lublin, gdzie znajdziesz sporo treści.

Przy ocieplaniu wełną powinno się szczególną uwagę zwrócić na sposób montażu, aby uniknąć luk i miejscowych zgnieceń, ściśnięć wełny, bo powoduje to nieszczelność izolacji ewentualnie obniżoną efektywność. Pianka natomiast, dzięki ponad 100 krotnemu rozrostowi, dopełnia każdą lukę i zaułek zapewniając 100% szczelności i maksymalnąskuteczność izolacji.

Poddasze

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.

Wełna nie lgnie bezpośrednio do miejsca, dlatego do montażu trzeba używać wspierających elementów, takich jak gwoździe, sznurki. Pianka przywiera do każdej powierzchni, nie są więc przydatne dodatkowe elementy przy montażu. Ważne, by pamiętać, że bardzo dużym zagrożeniem dla wełny w charakterze izolacji poddasza jest wilgoć, ponieważ po nasyceniu wodą, wełna zmniejsza swe własności izolacyjne. Jeśli chodzi o piankę to najbardziej narażona jest na niechciane efekty w miesiącach zimowych, w których w wyniku wysokiej różnicy temperatur dochodzi do kondensacji pary wodnej oraz wytrącenia wilgotności z powietrza.

Wilgoć przechodząca przez powłokę izolacji obniża parametr przewodności termicznej, jednakże nasiąkliwość pianki wynosi ok 0,5kg/m2 przez co jej cechy izolacyjne nie ulegają pogorszeniu i dodatkowozostają niezmienne przez lata.

Mając na uwadze zarówno ocieplenie poddasza pianką poliuretanową bądź wełną mineralną, największą wagę należy zwrócić na stan wykonania montażu, bo to od tego w decydującej mierze zależy, czy zrealizowana izolacja nie zmieni swoich cech przez kolejne kilkadziesiąt lat użytkowania budynku.