Jakiego typu materiały są najbardziej odpowiednie na podłogę – panele czy parkiet? Jakiego rodzaju materiał wybrać? Jaki będzie najlepszy?

przez | 19 maja 2022
Kiedy planujemy stworzyć najlepszą podłogę w domu może pojawić się bardzo ważny dylemat: parkiet a może panele? Co będzie lepsze? Jedno, ale także drugie rozwiązanie posiada swoje zalety i minusy, zwłaszcza w odniesieniu do tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Chcesz dowiedzieć się w ofercie jakiego zakładu stolarskiego jest deska dębowa? Tu poznasz co tylko chcesz!

parkiet

Autor: www.podlogi-kopp.pl
Źródło: www.podlogi-kopp.pl

Parkiet jest stworzony z twardych rodzajów drewna, jak przykładowo parkiet dębowy. Mogą to być także inne gatunki, jak buk, klon albo gatunki egzotyczne. Są to lite deszczułki w wyprofilowanym, dość często, na wzdłużnych i czołowych krawędziach fryzem połączone na zasadzie tak zwanego wpust-wypust. Wielkość deszczułki jest tak naprawdę zależna od typu parkietu. Parkiety jesteśmy w stanie wytwarzać też jako płyty oklejane, w jakich wierzchnią warstwą jest drewno odporne na ścieranie. Pod nim znajduje się sklejona z kilku warstw płyta z drewna iglastego albo inny typ płyty drewnopochodnej.

Do wyboru jest faktycznie bardzo dużo typów i wzorów parkietu. Jest to faktycznie popularny i ceniony, zwłaszcza ze względu na swoją solidność, rodzaj parkietu. Co ważne, odpowiednio konserwowany może służyć na pewno kilkadziesiąt lat. Najbardziej znane modele to model klasyczny i lamelowy. Pierwszy z nich jest z litego drewna o grubości do 22 milimetrów.

Jeśli tego typu tematyka jest dla Ciebie ważna, to koniecznie zerknij na serwis (http://dkrm.com.pl/dekarstwo-wroclaw-dkrm/), który bez wątpliwości także przyciągnie Twoją uwagę!

Klepki są połączone na piórko i wpust, jesteśmy w stanie ułożyć różnorodne wzory, także parkiet można wielokrotnie odnawiać.

parkiet

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Drugi rodzaj – lamelowy, czyli bez pióra i wpustu, z litego drewna o grubości do 10 milimetrów, jest bardzo często polecany podczas ogrzewania podłogowego. Panele są dosyć szybkie w montażu, bo nawet możemy układać je samemu. Brak jest także konieczności wykańczania, bo wszystkie panele są najczęściej wykończone fabrycznie. Panele drewniane łączą w sobie estetyczne walory litego drewna z trwałością oraz funkcjonalnością paneli. Zbudowane są z trzech warstw.

Wierzchnia warstwa jest bardzo często wykonana z twardego drewna drzew liściastych, natomiast to drewno pokryte jest oryginalnie paroma warstwami lakieru. Panele laminowane, identycznie jak drewniane, są złożone z trzech warstw. Górna, to znaczy użytkowa oraz dekoracyjna, zrobiona jest z laminatu albo papieru dekoracyjnego. Laminat warstwy wierzchniej może być również pokryty warstwą żywicy melaminowej, która zwiększa odporność na działania wody i zabezpiecza przed ścieraniem.

Jeśli czujesz, że powyższa notka może być według Ciebie niewystarczająca, to zamieszczony tutaj post zapewne przypadnie Ci do gustu. Kliknij i zobacz!

Pamiętajmy, że niezależnie, co wybierzemy zawsze dobrze korzystać z trwałych i odpornych materiałów, jak deska dębowa.