
Inną metodą jest między innymi optymalna ocena stanu firmy. Opiera się na domniemaniu ile spółka może w stanie dostarczyć dochodu ze swej aktywności na dzień obecny. Prognozę zysku definiuje się na około 5 lat i więcej w procentach. Daje to możliwość zaprezentowania przedsiębiorstwa, jako całości, która wygeneruje konkretny przychód. Następną metodą do oceny jest metoda porównawcza. To porównanie firmy na podstawie jej działalności z już będącymi firmami w tej samej branży. Wyceny zazwyczaj wywodzą się z innych transakcji sprzedaży spółki lub z udziałów, gdzie opublikowano cenę nabywania konkretnej spółki.
Jeżeli zaciekawił Cię niniejszy artykuł, to sprawdź szczegóły (http://www.belbazaar.pl/krzesla/558-krzeslo-debowe-alexis-belbazaar.html), które także są na ten temat. Zawsze dobrze jest znać więcej szczegółów.
Wadą tej metody jest trudność w porównaniu dwóch z pozoru podobnych branżowo spółek, bowiem rynek handlu w naszym państwie jest jeszcze słabo rozwinięty i dlatego ten system pozostaje mało efektywny.
Przestawiane sposoby mają swoje minusy i nie określają w całości formy przedsiębiorstwa. Toteż ważne jest żeby zastosować mieszane metody tak, by wycena opierała się na faktycznych możliwościach firmy . Trzeba również wspomnieć o właścicielu firmy, który niekiedy w swoim mniemaniu zawyża wycenę spółki, co niekoniecznie ułatwia ocenę.