Inteligentny dom, wygoda czy moda?

przez | 3 sierpnia 2022
Na pozór inteligentny dom nie różni się niczym od tych popularnie budowanych. Różnica widoczna jest we wnętrzu. Otóż inteligentny budynek posiada systemy, które zostały w nim zainstalowane po to, by zrobić go mądrzejszym. Zgadza się, samo słowo jest wielce przesadzone. Budynki mają możliwość by co najwyżej powtarzać to komendy, które kazaliśmy im zrobić. Inteligentny dom zarządza przede wszystkim wszelkimi podsystemami, które się w nim mieszczą, czyli systemami ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji.

inteligentny dom

Autor: Inplus PR
Źródło: Inplus PR
Inteligentny budynek czuwa także nad bezpieczeństwem mieszkających, w skrócie: zarządza systemami alarmowymi (szczegóły). Otwarta brama zanim podjedziemy, sterowanie żaluzjami, oświetleniem – to nowinki techniczne w które warto zainwestować.

Istotny jest również komfort mieszkańców. Dobrze, by pieniądze, które zostały wydane na „inteligencję” budynku zwracały się nie tylko w ekonomice, bezpieczeństwie, ale komforcie mieszkania. Na tym polu producenci prześcigają się w innowacyjnych pomysłach, lecz mimo wszystko tak naprawdę sens ma tylko czasowe zaświecanie świateł w ramach symulowania obecności lub włączniki zmierzchowe.
Nie zapomnijmy o relaksie przy dźwiękach muzyki. Systemy, dzięki którym artysta muzyczny przemieszcza się po domu za użytkownikiem to wspaniały pomysł.

Jak każda nowość, zwłaszcza zaawansowana technicznie, tak i system inteligentnego domu pewien czas był bardzo kosztowy dlatego przyciągał uwagę tylko zamożnych inwestorów.

Czy rozważana kwestia głęboko Cię zajęła? Jeżeli tak, to kliknij ten odnośnik, a tam zobaczmy także inne teksty.

W obecnych czasach w branży widać wyraźną obniżkę cen, przez co można zaobserwować większe zainteresowanie inteligentnymi domami wśród klasy średniej – serwis www.

inteligentny budynek
Kiedy musimy zdecydować się na inwestycję i jak długo mają miejsce przygotowania do jego założenia? Jak najszybciej. Ostatecznym terminem, który może przekreślić nasze plany inteligentnego domu jest montaż instalacji elektrycznej. Każdy system, niezależnie od tego na jakiego producenta się zdecydujemy, żąda specyficznego położenia okablowania. Gdy położymy przewody w tradycyjny sposób, nie będzie możliwa instalacja systemu. Z tego powodu im wcześniej się zdecydujemy, tym bardziej skorzystamy.