Stylowy wygląd czy bezpieczeństwo? Dziś nie trzeba już podejmować tej decyzji!

przez | 5 marca 2022
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa są rygorystyczne szczególnie w przypadku obiektów użyteczności publicznej, takich jak pensjonaty, bary, hipermarkety, kina, urzędy czy placówki edukacyjne. Wymogi narzucone na przedsiębiorców czy administrację przez ustawy jasno określają, jak należy zaprojektować i wyposażyć dany gmach czy lokal, by mógł zacząć przyjmować gości czy petentów. Chociaż niektóre z tych kryteriów można uznać za przesadzone, zawsze warto pamiętać iż, strzeżonego Pan Bóg strzeże.

Rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych w budynkach.

drzwi zamek

Autor: Jay Thompson
Źródło: http://www.flickr.com

Zabezpieczenia przeciwogniowe zwykliśmy na: czynne i bierne. Te należące do pierwszej grupy mają nam pomóc zlokalizować, zasygnalizować i ugasić ewentualny ogień. Za zabezpieczenia czynne uznamy więc różne typy gaśnic, hydranty i zraszacze. Celem instalowania zabezpieczeń biernych jest natomiast działanie prewencyjne i minimalizowanie potencjalnych strat w przypadku wybuchu pożaru. W gronie tym znajdują się wszelakie zabezpieczenia kabli, zabezpieczenia wentylacji czy wreszcie drzwi przeciwpożarowe.

Drzwi przeciwpożarowe – dlaczego są takie ważne?

O ile wymienione powyżej zabezpieczenia kanałów wentylacyjnych czy instalacji elektrycznych nie mają większego wpływu na wygląd danego obiektu, o tyle drzwi przeciwpożarowe mogą być prawdziwą zmorą architektów wnętrz. Są one bowiem znacznie grubsze i bardziej solidne niż zwyczajne drzwi drewniane. Ich rola jest jednak nie do przecenienia. Dzięki innowacyjnej konstrukcji i wykorzystanym materiałom drzwi przeciwpożarowe są w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu po innych pomieszczeniach, co zdecydowanie ułatwia ucieczkę z ogarniętego pożarem budynku i może przyczynić się do uratowania życia wielu ludzi.

Jeżeli poszukujesz czegoś wyjątkowo porywającego na podnoszony w tym miejscu temat, to kliknij i spójrz na tekst (https://www.archipelag.pl/projekty-domow/parterowe) wspomnianego tekstu!

Ognioodporność konkretnych modeli określa się przy pomocy specjalnych oznaczeń, na przykład drzwi EI30 powstrzymują ogień przed rozprzestrzenianiem się na 30 min – lupusfire.pl/oferta/stolarka-przeciwpozarowa-stolarka-techniczna/drzwi-przeciwpozarowe-stalowe-plaszczowe-ei30-ei60-ei120/.

Alians estetyki i bezpieczeństwa.

Na szczęście dzisiaj produkuje się także estetyczne drzwi przeciwpożarowe, które nie odbiegają wyglądem od stylowych drewnianych skrzydeł. Dzięki temu można instalować je w obiektach użyteczności publicznej bez naruszania ich wizerunku. Warto przemyśleć ich montaż również w domu. W przypadku niebezpiecznego pożaru pół godziny może mieć decydujące znaczenie dla naszego życia i dobytku – sprawdź LupusFire