Posiadamy niezbyt dużą łazienkę i planujemy, jakiego typu płytki będą tam najkorzystniejsze? Mamy na to odpowiedź

przez | 7 maja 2022
Jakiego rodzaju płytki są najbardziej korzystne do małej łazienki? Jakie są lepsze? Małe, większe, a może mozaika? Czy dobór typu płytek ma wpływ na sposób ich układania? Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?Powinniśmy przyznać, iż w temacie doboru płytek do niedużej łazienki krąży wiele mitów. Na przykład na forach internetowych można przeczytać, iż niezbyt duże, mozaikowe płytki (przejdź dalej gres podłogowy) niezbyt dobrze wpłyną na przestrzeń małej łazienki. Większe natomiast mogą wymagać zbyt dużej ilości cięć (czytaj więcej ). Istnieje więc tego rodzaju opinia, że w takim miejscu nie warto połączyć różnorodnych formatów i kontrastowych kolorów płytek. Ale jak jest naprawdę, jakie płytki do małej łazienki będą najlepsze?

łazienka

Autor: DEFRA
Źródło: http://www.meble.pl

W rzeczywistości do małej łazienki pasuje każdy rodzaj płytek. Ażeby jednak uniknąć poszatkowania przestrzeni, powinniśmy wybrać fugę, która będzie odpowiadała kolorowi płytek. Tego rodzaju zapobieganie wprowadzeniu bezsensownych podziałów w pomieszczeniu na pewno wywoła efekt jednolitej powierzchni, co może przyczynić się do lepszego wyglądu łazienki. Dostępne na rynku wzory i kolory płytek pozwalają na zredukowanie niedoskonałości niedużej łazienki. I nie jest ważne czy mowa o łazience z wanną, czy jest to łazienka z prysznicem. Układane pionowo prostokąty optycznie są w stanie powiększyć pomieszczenia, zaś ich poziomy układ na pewno poszerzy za bardzo wąskie pomieszczenie. Jest także metoda na polepszenie proporcji za bardzo wąskiej łazienki. Możemy to osiągnąć dzięki poziomemu ułożeniu jasnych płytek na trzech ścianach, natomiast na czwartej – płytek ciemnych. Na pewno także dobrze wiedzieć, iż niezbyt duża łazienka z pewnością nie musi oznaczać zrezygnowania z dużych płytek.

Nie jest prawdą, iż są one przeznaczone tylko dla większych pomieszczeń. Jednak jeśli będziemy pragnęli wybrać płytki wielkoformatowe, to powinniśmy odpowiednio przemyśleć ich układ. Powinniśmy tak właśnie czynić, ponieważ zbyt wiele cięć może sprawić, że niewiele pozostanie z dużego formatu płytki (kliknij). Wybór najlepszych płytek do niedużego pomieszczenia to tak w rzeczywistości niezbyt łatwe zadanie, jednakowoż to właśnie format oraz kolor mogą faktycznie odmienić małą łazienkę. Kolorystyczne kontrasty a także nietypowe połączenia rozmiarów mogą pomóc w wykreowaniu nowego wyglądu nie za bardzo dużego wnętrza.