Podstawowe możliwości oraz parametry blach trudnościeralnych hardox, ich wykorzystanie w przemyśle.

przez | 7 stycznia 2022
Współczesny przemysł wydobywczy, górniczy i drogowy wymaga odpowiednich narzędzi i maszyn. Jednym z istotniejszych parametrów przy takich urządzeniach jest wytrzymałość na ścieranie, pracują one bowiem bez przerwy w bezpośredniej styczności z kamieniami, żwirem czy piaskiem.

Arkusz blachy

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli pracujące elementy za szybko ulegałyby uszkodzeniu lub zużyciu przy ciężkich warunkach pracy, to koszt używania maszyny byłby dość wysoki i w pewnej chwili mało opłacalny, bo poza samymi wydatkami wiążącymi się z wymianą danego elementu dochodziłaby strata wiążąca się z przestojami, a te przeważnie wpływają na efektywność załogi.

Dlatego też projektanci szukali i cały czas szukają coraz to nowych materiałów, jeszcze odporniejszych na czynniki mechaniczne, możliwych do zastosowania w budowlanym czy górniczym sprzęcie. Jedną z ostatnio wymyślonych nowości, zyskującą coraz większe zainteresowanie pośród wytwórców sprzętu, są trudnościeralne stale hardox, dzięki swojej wytrzymałości doskonale nadające się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest odpowiednia odporność.

Stale hardox powstały w wyniku wieloletnich eksperymentów i badań metalurgicznych. Możesz to sprawdzić – przejdź do serwisu. Bardzo dobrze łączą dwie mogłoby się wydawać wykluczające się cechy to znaczy wytrzymałość i twardość. Przeważnie jeżeli coś ma dużą twardość, to równocześnie jest dość kruche i wrażliwe na wstrząsy, zginanie czy uderzanie, a jeżeli materiał posiada takie cechy, to z kolei jest dość miękki

.

Przez odpowiednie procesy w trakcie wytwarzania stale hardox bardzo dobrze łączą w sobie oba te elementy, dając tym samym idealny element konstrukcyjny dla wszystkich urządzeń pracujących w ciężkich warunkach.

Gdy omawiany post będzie przez Ciebie przeczytany, wejdź również na odmienny pełen opis (https://mata-ochronna.pl/pl/p/Mata-ochronna-pod-fotel-z-poliweglanu-150×150/167), który zawiera tak samo absorbujące treści.

Projektanci takich urządzeń bardzo to doceniają, tak samo jak klienci, którzy tym sposobem wydają znacznie mniej na kosztowne naprawy, a tym samym zwiększa się ich efektywność pracy. Części wykonane na przykład z odmiany hardox 600 mogą pracować kilka razy dłużej, niż takie same podzespoły wykonane ze zwykłej stali. Tak więc nawet mimo wyższych na początku kosztów kupna taka inwestycja na pewno bardziej się będzie opłacać każdej firmie potrzebującej dobrego sprzętu.