Jak dobierać oświetlenie, aby pełniło swoją najważniejszą rolę? O jakich rzeczach należy pamiętać?

przez | 10 lipca 2022
Trudno wyobrazić sobie mieszkanie pozbawiony odpowiedniego oświetlenia. Tak naprawdę ciężko jest funkcjonować gdziekolwiek nie mając dostępu do dobrego światła. Możemy sobie tak poradzić przez chwilę, kiedy brakuje światła (bo jest przykładowo burza), natomiast na dłuższy czas jest to niemożliwe. Tracimy na tym w każdym wymiarze. Nie dosyć, że nie jesteśmy w stanie normalnie egzystować, to przy tym traci na tym nasz stan zdrowia i życie towarzyskie.

oświetlony salon

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

W jaki sposób natomiast kupować lampy, żeby pełniły jak najlepiej swoją rolę. Warto z wyczuciem rozplanować oświetlenie każdego zakątka naszego lokum, ale przede wszystkim salonu, w którym lampy sufitowe są rzec jasna czymś obowiązkowym. Salon to pokój wielofunkcyjny, tak więc służy do różnych celów, a przede wszystkim relaksu, przyjmowania gości, jedzenia, a także przebywania w gronie rodziny. Najlepiej więc, jak oświetlenie możemy dobrać do każdej z tych zadań. Salon coraz częściej łączy się z kuchnią i jadalnią, więc jeden żyrandol pod sufitem nie będzie odpowiedni. Za sprawą rozmieszczenia różnych lamp we właściwych miejscach zyskać można całą masę możliwych zaaranżowania jak i podzielenia stref. Dlatego, na liczbie źródeł światła w salonie nie powinniśmy za bardzo oszczędzać, do tego warto zaopatrzyć się w lampy nowoczesne (). Lampy sufitowe ponad częścią wypoczynkową gwarantują komfort spędzania czasu w niej całej rodzinie, ale i gościom (). Spotkanie towarzyskie w większym gronie to sytuacja, kiedy chcielibyśmy korzystać z większej przestrzeni salonu, najlepsze będzie więc ogólne światło górne. Podobnych warunków wymagają też przykładowo rodzinne rozgrywki i w planszówki jak również zabawy dla dzieci, które mają miejsce na podłodze.

oświetlenie w pokoju dziecka

Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com

W przykładowym planie salonu (zobacz nowoczesne lampy do salonu) mogą to być cztery oprawy pojedyncze, jednocześnie można też wykorzystać oprawy z kilkoma reflektorkami lub systemy szynowe albo linkowe. Kiedy jednak pragniemy w dużej przestrzeni salonu czuć się bardziej przytulnie oraz na przykład poczytać, to można wyodrębnić z niego mały kącik, który daje lampa stojąca. Można wówczas zrezygnować z palenia reflektorów przy suficie, jakie są daleko. W ten sam sposób powinniśmy postępować w pozostałych pomieszczeniach, przykładowo bardzo ważne są lampy dla dzieci ().