Jak wybierać lampy do domu? Dowiedz się, zanim zrobisz zakupy, by ładnie rozświetlić każde pomieszczenia

przez | 19 listopada 2022
Dobre oświetlenie to niebywale ważny element każdego domu. Bez sztucznych źródeł światła bowiem nie dałoby się dziś normalnie funkcjonować. O coraz późniejszych godzinach wracamy do domów, dlatego aby zwyczajnie żyć, musimy mieć lampy w każdym z pokojów. Rozświetlając wnętrze pozwalają nam uszykować posiłek, przeczytać książkę lub miło spędzać czas. Świeczki bez wątpienia nie dają tego komfortu oraz możemy je zapalać jedynie wtedy, gdy planujemy romantyczną kolację. Jak wybrać odpowiednie lampy do domu? Wszystko jest zależne od pomieszczenia, jakie właśnie urządzamy.

lampka nocna

Autor: flowolf
Źródło: http://www.flickr.com
Zacznijmy od kuchni, w której spotyka się cała rodzina, by zjeść wspólnie śniadanie lub kolację oraz pogadać, nim każdy odejdzie do swoich zajęć. W kuchni fundamentalne jest odpowiednie oświetlenie nad blatem roboczym oraz nad stołem, aby nie zranić dłoni oraz widzieć, co sobie nakładamy na talerz. Nad blatem znakomicie sprawdzą się halogeny, nam stołem natomiast można powiesić ładny żyrandol, jaki nie tylko będzie wypełniać swoje zadanie, ale także cieszyć oczy.

Po kuchni przychodzi czas na duży pokój i tutaj najlepszym wyborem są nowoczesne kinkiety (więcej informacji). Do salonu powinniśmy wybierać oświetlenie dostosowane do całej aranżacji, tak samo zresztą jak do pozostałych pomieszczeń, ale w tym miejscu zwracajmy na to największą uwagę. To bowiem reprezentacyjne pomieszczenie, gdyż do salonu przychodzą goście i spędzamy w nim wolniejsze chwile, oglądając TV lub po prostu wypoczywając na kanapie. Przechodząc dalej możemy skoncentrować się na łazience. Z reguły wybierana jest lampa sufitowa (zobacz tą stronę).

Do łazienki (czytaj więcej) jednakże trzeba pamiętać o zakupie kinkietów, jakie ulokujemy po obu stronach lustra. Wyłącznie wówczas zagwarantujemy sobie właściwe oświetlenie, gdyż sama lampa sufitowa z pewnością nie będzie dostateczna, a wszelkie zabiegi kosmetyczne będą uciążliwe. Miejmy na względzie też o pokój naszych dzieci. Z reguły kupowane są lampy sufitowe. Dla dzieci można także zastanowić się nad lampeczkami obok łóżka, by nie bały się zasnąć i mogły załączać je, kiedy tylko zechcą.
Jeśli zwrócisz uwagę na zaprezentowane porady, z pewnością szybko dobierzesz odpowiednie oświetlenie do każdego z pokojów w swoim domu. Musi być funkcjonalne oraz estetyczne, ale ta druga kwestia zależy przede wszystkim od gustu indywidualnych klientów.