Rola oświetlenia w codziennym życiu czyli jak odpowiednio dobrać lampy do swojego domu czy biura.

przez | 10 lipca 2021
Lampy to nieodłączny element wyposażenia wszystkich mieszkań i biur. Jednak jak to z dużą ilością rzeczy jest, również oświetlenie po prostu może być jakieś, będzie spełniać swoje zadanie ale nic ponadto, a może być prawidłowo zaprojektowane i dające znacznie lepszy komfort i wygodę w codziennym życiu.

Stylowe lampy do pokoju dziecięcego

Autor: Lamps&Company
Źródło: Lamps&Company

W praktyce dobre rozplanowanie oświetlenia nie jest rzeczą trudną, wystarczy trzymać się kilku reguł. Jeśli ktoś nie będzie się czuł na siłach, to może poprosić o pomoc osobę zajmującą się projektowaniem, ale w obecnych czasach w internecie i prasie jest taki duży wybór informacji o tym, że większość osób bardzo dobrze da sobie z tym radę. Tak naprawdę do wszystkich pomieszczeń trzeba podejść w indywidualny sposób, bo lampy spełniają tam odmienną rolę.

By przejrzeć następny ciekawy aktualny wpis na wybrany temat, kliknij w ten link — tam znajdziesz dużo ciekawostek.

Przykładowo oświetlenie salonu () dobrze żeby się składało z kilku niezależnych lamp. Podstawą są rzecz jasna lampy na górze, ale konieczne już one nie są – można salon zaprojektować w taki sposób, że układ lamp wiszących, stojących i kinkietów doskonale spełni swoje zadanie.

Istotną sprawą podczas projektowania oświetlenia jest zapewnienie należytego natężenia światła tam, gdzie jest to niezbędne. Na pewno do miejsc takich należą biurka, przy których można się uczyć czy pracować. Tu dobre oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę, i nie będzie tu chodzić jedynie o wygodę. Uczenie się czy czytanie książek przy nieodpowiednim świetle może spowodować uszkodzenie wzroku, z tego też powodu w takich miejscach niezbędne są biurkowe lampki z odpowiednio mocną żarówką. Kupując tego typu lampkę w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy posiada ona odpowiednią regulację.

Seria lamp sufitowych Chou

Autor: LZF
Źródło: 9design

Lampy sufitowe do salonu taką możliwość muszą posiadać, dzięki temu będzie je można dopasować do wysokości użytkownika i rodzaju wykonywanej pracy. Kolejną ważną sprawą powinna być barwa światła emitowanego przez żarówki. Najlepsze jest światło o charakterystyce zbliżonej do słonecznego, można już w sklepach znaleźć żarówki, które mają podobne. Dla wielu osób duże znaczenie ma także wygląd – na szczęście wybór lampek biurowych jest tak duży, że nikt nie będzie miał problemu z kupnem.