W sytuacji, gdy potrzebujesz sprawdzić jakość przedmiotu te testy będą najbardziej odpowiednie

przez | 5 kwietnia 2022
Wytwarzane produkty powinny charakteryzować się najwyższą jakością, ponieważ tylko wtenczas dadzą one nabywcom całkowitą satysfakcję i ukontentowanie. W licznych sytuacjach od jakości towaru uzależnione jest bezpieczeństwo jego nabywców, zatem musi okazać się on niezawodny oraz pewny. Właśnie z tej przyczyny projektanci decydują się na przeprowadzanie testów w laboratoriach badań materiałów. Wyniki pozwalają im otrzymać odpowiedź na pytanie, czy materiał jest optymalnie dobry.

stalowe pręty

Autor: Dāvis Mosāns
Źródło: http://www.flickr.com
Badania laboratoryjne materiałów oraz ich charakterystyka

Testy przeprowadzane w laboratoriach badań materiałów dzielone są na dwie główne grupy: badania niszczące – czyli dt i badania nieniszczące – określane ndt. Posiadają one duże zastosowanie dla przemysłu metalurgicznego, budowlanego i przy wytwarzaniu obiektów stalowych. W trakcie badań dostarczany materiał jest poddawany wielu próbom, których wynik udziela odpowiedzi na pytanie, czy wykorzystywany przedmiot jest odpowiedniej jakości oraz wytrzymałości

Co różni badania ndt oraz dt?

Badania nieniszczące i niszczące są różne między sobą zgodnie z tym, co sugeruje ich nazwa. Badanie nieniszczące polega na określeniu stanu stworzonego produktu z wykorzystaniem badań wizualnych, penetracyjnych, radiolograficznych, ultradźwiękowych oraz innych. Plusem tego testu jest to, iż próbka nie ulega zniszczeniu. Tymczasem badanie niszczące sprawdza warunki rozciągania, zaginania, twardość i inne cechy produktu, w tym przypadku próbka ulega zniszczeniu w trakcie testu.

Takie testy są bardzo pożyteczne

Testy niszczące oraz nieniszczące okazują się bardzo przydatne dla przedsiębiorców i projektantów różnorakich sektorów, pozwalają bowiem na każdym etapie produkcji znaleźć oraz eliminować błędy. Ważne jest to, że punktów, gdzie przeprowadza się takie badania powstaje coraz więcej. Można je znaleźć chociażby z pomocą sieci, wprowadzając frazę „badania ndt dt”. Na pewno gdzieś w bliskiej okolicy zlokalizuje się takie laboratorium, a jeżeli nie, da się skorzystać z wsparcia laboratorium, które ma właściwie wyposażony samochód i gwarantuje dojazd do klienta.

Jak myślisz? Czy opisywany temat jest ciekawy? Jeśli tak, to kliknij w odsyłacz oraz sprawdź praktyczne informacje (https://www.rcc-nova.pl/analizy-i-symulacje/analizy-mes/) – wciągną Cię całkowicie.

Wtenczas badanie wytrzymałościowe można przeprowadzić w zakładzie produkcyjnym.