Ocieplenie dachu, dlaczego jest tak istotne?

przez | 9 lipca 2021
Rosnące w ekspresowym tempie koszty zużycia energii zmuszają Polaków do budowania domów energooszczędnych. Wyższe koszty, które trzeba ponieść podczas budowy zwracają się w zasadzie w każdym przypadku, z tego powodu budownictwo energooszczędne zdobywa coraz większą popularność. Co najważniejsze, dom energooszczędny charakteryzuje się zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię cieplną, na co wpływa wiele czynników: bryła domu, liczba pięter oraz kształt i wielkość dachu.

Takie domy muszą być możliwie proste w kształcie. Ponieważ bryła budynku określa kształt dachu, on również musi być oszczędny w formie – zapewnia to minimalne straty energii. Najlepiej gdy jest dwuspadowy, jednospadowy tudzież płaski. Na dzień dzisiejszy wielką popularnością cieszą się projekty domów z dachem dwuspadowym, z racji iż są to domy funkcjonalne a przy tym stosunkowo niedrogie.

Zważmy, że im mniejsza jest kubatura dachu, tym straty ciepła okażą się niższe. Mając ten fakt na uwadze, korzystniej jest zwiększyć powierzchnię użytkową domu, rozbudowując go wzwyż, niż decydować się na rozłożyste budynki parterowe. Ogrzane powietrze unosi się ku górze, dlatego wymagana jest szczególnie staranna i grubsza niż w przypadku ścian izolacja dachu.

W obecnej chwili powszechnie stosowanym materiałem izolacyjnym jest styropian dachowy – [link]. Z jakiego powodu? Głównie ze względu na fakt, że sam montaż nie sprawia większych problemów, a tworzywo jest znakomitym izolatorem. Oprócz tego, jego cena jest naprawdę dosyć korzystna, co dla większości inwestorów ma ogromne znaczenie. Niezbędne okazują się być także izokliny, które stanowią doskonałe uzupełnienie docieplenia dachów.

Źródło: http://www.styro-papa.pl/systemy

Logiczne, jeżeli nie posiadamy potrzebnej wiedzy w temacie ocieplania, a chcemy mieć pewność, że podjęliśmy odpowiednią decyzję, warto o zdanie zapytać firmę, która będzie ocieplała dach. W jaki sposób zacząć poszukiwania firmy dekarskiej? Pytajmy znajomych, przeglądajmy oferty w sieci, wcześniej sprawdzając kwalifikacje przyszłych pracowników.