Wagi precyzyjne

przez | 10 lipca 2021
Wagi elektroniczne od wielu lat stosowano w laboratorium. W zależności od dokładności pomiaru wagi laboratoryjne dzielimy na wagi semi-mikroanalityczne, wagi analityczne, wagi precyzyjne i wagi techniczne. Producenci tacy jak KERN czy AXIS wyszczególniają 3 klasy wag laboratoryjnych. Poziom profesjonalny przeznaczony jest użytkownikom o najwyższych kryteriach użytkowych i metrologicznych.

waga analityczna

Źródło: Wagi-elektroniczne.pl

Wagi poziomu profesjonalnego mają najlepsze parametry techniczne i ergonomiczne, często są to wagi z dotykowym wyświetlaczem, wagi ze zbliżeniowymi czujnikami, wagi, których budowa (własności kompozytów) umożliwia zachowanie czystości, wagi ze złączem USB i RS232 do podłączenia komputera i drukarki. Bardzo ważnym sprzętem dodatkowym do wagi jest drukarka, na której warto rejestrować wydruk pomiaru oraz raporty GLP ISO.
Wagi poziomu standard cechują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, nowoczesnym układem wagowym, jednak posiadają mniejszą funkcjonalności i modów pracy (zobacz urządzenia z ).

Wagi laboratoryjne poziom standardowy również spełnią wymagania wymagających pracowników działów kontroli jakości, laboratoriów technologicznych oraz uczelni. Podstawowy poziom wag laboratoryjnych dedykowany jest wszystkim użytkownikom, którzy do pracy z wagą potrzebują tylko stabilnej i powtarzalnej wagi wyposażonej w podstawowe funkcje. Niewątpliwym atutem wag z poziomu podstawowego jest niska cena, dzięki czemu są to tanie wagi laboratoryjne. Szeroki zakres dodatkowych akcesoriów do wag laboratoryjnych pozwalana na określanie gęstości ciał stałych i cieczy, podłączenia wagi do komputera, podłączenia wagi do drukarki, zabezpieczenie wagi przed kradzieżą, zabezpieczeniem wag w czasie transportu – walizki do wagi.

Wagi o największej dokładności d=0,01mg to wagi semi-mkroanalityczne stosowane w laboratoriach analitycznych, farmacji oraz przy bardzo dokładnym wyznaczaniu masy próbek. Wagi te charakteryzują się ultra precyzyjnym układem pomiarowym o bardzo dużej rozdzielczości, a wykorzystane filtry świetnie tłumią zakłócenia zewnętrzne takie jak wibracje i podmuchy. Wykorzystywanie wag semi – mikroanalitycznych wymusza od użytkownika zapewnienia specjalnych stołów antywibracyjnych oraz utrzymywania w pomieszczeniu wagowym stałej temperatury otoczenia. Istotne, aby warunki zewnętrzne pracy wagi nie ulegały dużym zmianom (szerzej – wagi od wagi-elektroniczne.pl).idź do serwisu farby kredowe do malowania mebli farby kredowe do malowania mebliWagi półmikroanalityczne często posiadają dwa zakresy wagowe dzięki czemu waga jest bardziej uniwersalna w użyciu.

Wagi analityczne cechują się dokładnością odczytową d=0,1mg. Wagi analityczne posiadają zdecydowanie większe spektrum możliwości w laboratoriach, działach kontroli jakości, aptekach oraz na uczelniach. Wagi o dokładności d=0,1mg mogą posiadać układy wagowe tradycyjne – zwieszkowe. Układ MonoBloc charakteryzuje się bardzo dobrą powtarzalnością i szybkością stabilizacji pomiaru oraz jest znacznie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne wagi podczas użytkowania. Wagi precyzyjne o dokładności d= 1mg i d= 0,01g są najbardziej popularną grupą wag wykorzystywaną w laboratorium. Bardzo szeroki zakres użytkowania pozwala wnioskować, że w każdym laboratorium jest przynajmniej jedna waga precyzyjna.

Wagi techniczne podobnie jak te precyzyjne zwykle wykorzystywane są w laboratorium (sprawdź wagi techniczne oferowane przez wagi-elektroniczne.pl). Ich wykonanie pozwala być wykorzystywanymi do bezpośredniej kontroli czystej produkcji. Zależnie od zastosowania wagi i kryteriów własnych firmy, wagi laboratoryjne mogą być z legalizacją. Wagi techniczne do celów technologicznych natomiast nie posiadają legalizacji, dzięki czemu mają lepszą dokładność. Należy jednak pamiętać, aby takie wagi cyklicznie weryfikować oraz aby wagi wzorcować. Nadzór nad wagami legalizowanymi i bez legalizacji jest niezwykle istotny z punktu widzenia zachowania wysokiej jakości produktów i usług.

Kategoria: Bez kategorii Tagi: