Jakie rodzaje drewnianych wyrobów używane są na co dzień? Które z nich wykorzystuje się często w meblarstwie?

przez | 13 stycznia 2022
Każdego dnia używamy rożnych drewnianych surowców. Zarówno płyt, jak i desek o najróżniejszej konstrukcji. Bez nich nie mogłyby powstać meble, lub też części konstrukcji domów byłyby trudne do zrobienia. Jakie są najbardziej rozpoznawalne typy surowców drewnianych?

płyty stolarskie

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z rodzajów jest drewno klejone. Jest dobre w czasie wykonywania mocnych konstrukcji. Ma duży stopień wytrzymałości. Tego typu surowiec robi się, jak sama nazwa wskazuje ze sklejonych kawałków drewna. Już na etapie klejenia można je dowolnie formować. Tworząc kształt, który byłby trudny do otrzymania w przypadku litego drewna. Fornir natomiast to cieniutka okleina drewniana, jaką okleja się mebel z zewnątrz. Używa się do zrobienia takiego surowca drewna bardziej szlachetnego, które posiada ładny przekrój. Używając forniru mebel uzyskuje piękny wygląd.

To nie kres ciekawych postów. Masz ochotę na kolejne? Więc zostawiam tu mój odsyłacz do swojej witryny. Czytaj bez przeszkód.

Może być zrobiony z normalnej płyty, natomiast za sprawą forniru na jego powierzchni widać ładne słoje drewna. Interesujące publikacje: .

Płyty stolarskie były używane do wyrobu mebli już dość dawno temu. Gdy przekroi się taką płytę widać odznaczający się środek, składający się z osobnych kawałków drewna. Na zewnątrz natomiast wszystko przykryte jest obłogiem. Płyty stolarskie są często wykorzystywane w meblarstwie. Płyta wiórowa z kolei to całkiem ekonomiczny materiał. Zrobiona została na skutek sprasowania drewnianych wiórków, trocin jak również tym podobnych niewielkich fragmentów drewna. Takie surowce są używane co dzień, choć często nie przykuwają naszej uwagi. Po tym tekście już będziemy wiedzieli z jakiego surowca na przykład wykonane są nasze meble. Dla zainteresowanych: polecane płyty stolarskie.
Kategoria: Bez kategorii