Formalności przy realizacji budowy

przez | 3 marca 2022
Chcąc wybudować nieruchomość mieszkalną, trzeba przestrzegać ogólnych przepisów budowlanych. W przypadku pozostałych projektów budowlanych, jak np. budowanie dróg, dochodzą jeszcze inne prawne uwarunkowania, które muszą zostać spełnione. Nawet kwestie, które wydają się błahymi szczegółami, są w rzeczywistości bardzo ważne i nie można o nich zapominać.

sprawdź polecaną stronę
Budowa dróg to szczególny rodzaj inwestycji budowlanych. Realizacja inwestycji budowlanej odbywa się bowiem na terenie na którym zarówno pracownicy budowy, jak i biorący udział w ruchu drogowym kierowcy, narażeni są na szereg zagrożeń. Żeby ograniczyć do minimum możliwość pojawienia się zdarzeń drogowych, związanych z remontem albo budową drogi, konieczne jest wprowadzanie odpowiednich oznakowań, ostrzegających kierowców przed pojawiającym się niebezpieczeństwem. Jednym z wymaganych elementów są bariery drogowe, które służą do oddzielenia jezdni użytkowanej przez kierowców od drogi, która jest w budowie. Bariery takie muszą znajdować się na całej długości realizowanej budowy oraz być oznakowane biało-czerwonymi pasami i dobrze widoczne, bez względu na warunki atmosferyczne. Następnym przykładem wyposażenia, które jest niezbędne przy realizacji niemal każdej inwestycji budowlanej są kontenery na odpady pcv (dowiedz się więcej na polecanej stronie www). Piasku, desek i pozostałych odpadów budowlanych nie można składować w kubłach na śmieci. Należy zatem nabyć kontener, albo – co jest o wiele powszechniejszym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku osób prywatnych – wynająć odpowiedni kontener na odpady, na przykład od firmy sprzątającej.

Budowanie drogi

Autor: Zakład Usług Inżynierskich APEKS
Źródło: Zakład Usług Inżynierskich APEKS Sp. z o.o.

Nabywając bariery drogowe, kontenery na odpady, czy inne wyposażenie uzupełniające na teren budowy, warto zwrócić uwagę na świetną jakość produktów, tak, żeby uniknąć niemiłych rozczarowań. Bariery drogowe muszą być nie tylko dobrze widoczne, ale też zrobione z odpowiednich, trwałych na uszkodzenia mechaniczne tworzyw oraz odporne na wpływ warunków atmosferycznych. Kontenery natomiast muszą posiadać odpowiednią wielkość oraz być przeznaczone do składowania odpadów określonej kategorii. Jeśli zastanawiamy się, czy korzystniejszy będzie wynajem, czy kupno oprzyrządowania, zasada jest prosta: osoby prywatne, sporadycznie przeprowadzające inwestycje budowlane śmiało mogą wybrać wynajęcie niezbędnych elementów, z kolei firma budowlana może zaopatrzyć się we własny sprzęt, wtedy wydatek będzie większy, lecz za to pojawi się tylko raz.