Jakie mamy rodzaje podłóg i jakiego rodzaju mogą być najlepsze do naszego mieszkania. Zobacz z czego można wybierać

przez | 10 lipca 2021
Rodzaje podłogi, jakie jesteśmy w stanie spotkać w wiejskich domach różnią się między sobą materiałem, z którego zostały zrobione. Najbardziej znana to klepisko, jakie wykonane jest z gliny, która była ubijana oraz suszona. Wykorzystywana była, jako powierzchnia, na której młóciło się zboże. Inna odmiana podłogi obserwowana w wiejskich domostwach to polepa, która składa się z mieszanki sieczki, gliny oraz trocin.

Płytki podłogowe

Autor: Tom Woodward
Źródło: http://www.flickr.com
Do tradycyjnych wykorzystywanych w historii materiałów do wyprodukowania podłóg należy drewno, kamień, glina, terakota, i ich połączenia – Rodzaje płytek ceramicznych. W dzisiejszych czasach przy wyborze podłogi mamy dość duże możliwości, zależnie od upodobań i wymogów, które stawia konkretne pomieszczenie – na przykład w pomieszczeniach rodzaju jak łazienki, czy kuchnie bardziej nadają się przykładowo kafelki, zaś do pokojów mieszkalnych standardowe podłogi drewniane. Wiele osób korzysta też z rozwiązania bardzo modnego, otóż płytki klinkierowe cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

Jednakże kwestia podjęcia decyzji o wyborze właściwej podłogi może rodzić pewne trudności – zbyt duży asortyment różnorodnych typów paneli, desek podłogowych i tego rodzaju może powodować, że można poczuć się czasem zagubionym. Jak chodzi o podłogi drewniane, to cieszą się one niezmienną popularnością – Jaka podłoga na taras lub balkon?. Posiadamy do wyboru dużo drewna w różnych rodzajach – zarówno tradycyjnych, takich jak buk, czy brzoza dla osób preferujących jasne podłogi, oraz dąb albo orzech dla tych, jakie wybierają ciemne odmiany drewna.

salon

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland

Oprócz tego aktualnie modne są podłogi z drewna egzotycznego, spośród jakich popularnością cieszą się nprzykładowo doussie lub jatoba. Ich cechą charakterystyczną są nie tylko oryginalne kolory, lecz także większa niż w przypadku bardziej standardowych odmian drewna wytrzymałość oraz twardość.

Przez to więc drewno (strugarka do drewna) tego typu służy jako materiał podłogowy w pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka, także ze względu na odporność na wilgoć. Wybór koloru podłogi powinien być podyktowany walorami pomieszczenia – wszystkie elementy wyposażenia powinny ze sobą współpracować pod kątem kolorystycznym oraz być przypasowane do jego rozmiarów. Wiadomym jest, że jasne kolory optycznie zwiększają, a ciemne – zmniejszają. Jeśli uwzględnimy te wszystkie czynniki pod uwagę można być pewnym, że dobierzemy najlepszą podłogę, która będzie najbardziej odpowiadała naszym wymaganiom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*