Dlaczego trzeba przebywać wśród natury

przez | 17 listopada 2022
Mieszkasz w centrum miasta jednak coś ciągnie Cię na przedmieścia. musisz mieszkać w centrum, gdyż masz tu blisko do pracy, zresztą nawet gdybyś chciał wyprowadzić się musiałbyś sprzedać mieszkanie albo wziąć kredyt, czyli bardzo dużo formalności, a ponadto zmiana w życiu. Nie chcesz tego, ale ciepłe dni lubisz spędzać poza miastem, by podziwiać dzikość przyrody i zbawiennym spokojem.

parkiet

Autor: Milena Janiczek
Źródło: http://www.flickr.com
Uwielbiasz przeglądać praktyczny przewodnik o lasach i łąkach. Robisz to najczęściej w godzinach pracy, wtedy, gdy masz chwilę wolnego, to pozwala ci na ucieczkę chociaż na moment od spraw codziennego dnia, od gwaru miejskiego, to przeniesie cię na łono natury, gdzie spędzasz każdy weekend. Przeglądają inny poradnik o motylach, owadach i pająkach chciałbyś pomyśleć nawet o ich hodowli, ale po chwili porzucasz tę odważną myśl. Niemniej, myślisz przydałby się jakiś zadbany ogród i działka, żeby tak samo w tygodniu, jak i w weekend, po pracy, wyskoczyć i odpocząć.

Może Cię to zaskoczy, ale dużo osób tak myśli, nawet ci, którzy kochali od zawsze duże osiedla i nie wyobrażali sobie życia poza miastem. W jakiś sposób przeżyli już swoje rozrywkowe życie młodzieńcze w dużym mieście, posmakowali rozrywki, a teraz szukając jakby odpoczynku myśląc, jakby to było miło znaleźć się takim, zielonym miejscu.

natura

Autor: iStock
Źródło: iStock
Zwłaszcza, że kontakt z naturą naprawdę nam sprzyja. Jak donoszą profesorowie, miejski krajobraz (samochody, bloki, ulice) działają na nas umysł raczej tłumiąco, zaś miejsca zielone – parki, lasy, góry pozwalają na odpoczynek, na odblokowanie energii mentalnej, pozwalają przede wszystkim na prawdziwy odpoczynek i relaks.

Zresztą, potrzeba człowieka spędzania czasu na łonie przyrody to w zasadzie skłonność wrodzona do powrotu do miejsca, skąd się pochodzi. Jesteśmy dziećmi z natury, każdy z nas ma genetycznie zakodowany blisko kontakt z naturą. Nie wywodzimy się tak naprawdę z miast i metropolii, lecz z naturalnych środowisk, gdzie rośliny (tanie nasiona marihuany) i zwierzęta to nasze naturalne środowisko. To więc nic dziwnego, że tak pragniemy urwać się w weekend, choćby na chwilę, choćby na trochę, to tak jakbyśmy bardzo chcieli już teraz, zaraz wrócić do naszego rodzinnego domu.