”Zielone domy” czyli ekologiczne domy

przez | 4 sierpnia 2022
Od jakiegoś czasu sporo dyskutuje się o ekologi oraz sposobach oszczędzania energii, co odnotować można w wielu różnych dziedzinach, do których możemy też zakwalifikować architekturę.

budoskop

Autor: Fiona MacGinty-O’Neill
Źródło: http://www.flickr.com
Z każdym rokiem przybywa osób decydujących się na tak zwane „zielone budownictwo”, które za priorytet obrało sobie zwrócenie naszej uwagi na wyjątkową konstrukcję, której główną funkcją jest ograniczenie ubytku ciepła, często uzyskanie energii z alternatywnych źródeł, a w rezultacie obniżenie kosztów związanych z eksploatacją domu.

Jeśli my także zechcieliśmy żyć w zgodzie z naturą, przy czym wziąć pod uwagę nasz domowy budżet radzimy aby pokusić się o dom energooszczędny. Konstrukcja owych budynków podyktowana jest zasadami oszczędności energii oraz ograniczeniami strat ciepła. Podczas gdy na elewacjach od nasłonecznionej strony roztaczają się spore przeszklenia, liczba i rozmiar otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej, ograniczone są do niezbędnego minimum, w wyniku czego zredukowana jest powierzchnia, przez którą może uchodzić ciepło z wnętrza.

budowa

Autor: MULTI
Źródło: MULTI

Kiedy prowadzimy konwersacje o kosztach w budownictwie, uwzględniamy nie tylko koszty materiałów i wybudowania domu. To także dalsze utrzymanie go, a więc rachunki za ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację.

Aby zgłębić wiedzę na opisywany wątek obejrzyj stronę, która posiada interesujące informacje na prezentowany temat – wystarczy kliknąć!

W przypadku domu energooszczędnego rachunki za ogrzewanie są dużo niższe niż w przypadku domu standardowego.

Dom energooszczędny to również dobra perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, dająca nam stabilność ekonomiczną na resztę lat. Poza tym bardzo duże jest prawdopodobieństwo, że energia będzie cały czas „szła w górę”, co w przypadku domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty utrzymania. Często większą część zarobków musimy przeznaczyć na utrzymanie naszego domostwa – oczywiście, w domu zawsze jest coś do zrobienia. Koszt budowy takiego domu nie oznacza potężnych nakładów finansowych – nie jest to kwota większa niż budowa domu tradycyjnego. Dlatego planując budowę domu, coraz więcej osób wybiera projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne dla środowiska.