Jakim sposobem wykorzystać deszczówkę.

przez | 17 grudnia 2021
Każdego roku na nasze domy i ogrody spadają setki litrów wody, jaka następnie wsiąknie w glebę, paruje lub spływa do niżej położonych miejsc. W naszym klimacie opady są dość częste i czasem są dość obfite, ale przytrafiają się także miesiące bez deszczu, w czasie których ziemia i rośliny mogą dość mocno wyschnąć. Jak się jednak okazuje, da się niewielkimi kosztami zgromadzić część padającej z nieba wody i użytkować ją w okresie, gdy opadów brakuje.

plastikowy zbiornik na deszczówkę

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowym zastosowaniem wody deszczowej stało się podlewanie ogrodów oraz trawników. Woda taka nie zawiera licznych związków chemicznych, jakie można znaleźć w wodzie z sieci wodociągowej, w tym bardzo nielubianego przez rośliny chloru. W dużych miejscowościach będzie miała trochę zanieczyszczeń zebranych z powietrza, lecz przecież dokładnie w takiej samej postaci pada ona podczas deszczów. Kolejnym wykorzystaniem zebranej podczas opadów wody jest mycie samochodów, gdyż nie zostawia śladów na lakierze, coraz więcej osób używa jej także w łazienkach przyłączając do spłuczek.

zdobiona rynna na deszczówkę

Autor: Jnzl’s Public Domain Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Za użytkowaniem wody z deszczu będzie przemawiać przede wszystkim rachunek ekonomiczny. Jeden metr wody z wodociągów to koszty przynajmniej siedmiu złotych, a na jednorazowe podlanie przydomowego ogrodu potrzeba będzie niekiedy takich metrów kilka. W skali miesiąca dać to może sto złotych przeznaczonych tylko i wyłącznie na samo podlewanie, a za wodę zebraną z opadów nic się przecież nie płaci.

Co prawda pojemnik do magazynowania deszczówki jest jakimś wydatkiem przy budowaniu instalacji, ale koszt jego nie jest wysoki, a dodatkowo będzie to inwestycja na długie lata użytkowania. Najpopularniejsze są zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. W przeciwieństwie do metalowych nie powinno w nich być problemów z korozją, a sama woda długo utrzymuje odpowiednią czystość.

Zaintrygował Cię nasz wpis? Więc zachęcamy Cię – wejdź na następną witrynę i dokonaj oceny (http://www.kret-malepszy.pl/kruszywa) naszych starań. W razie pewnych niepewności – pytaj!

Tego typu zbiorniki są oferowane jako zewnętrzne albo wewnętrzne, niekiedy są wyposażone w dodatkowe urządzenia takie jak filtry, pompy albo systemy przelewowe.

Kategoria: Bez kategorii