W jaki sposób zabezpieczać drewno? Jakiego typu są do tego najkorzystniejsze środki?

przez | 27 maja 2022
Drewno surowe najlepiej prezentuje się naturalnie, nie oznacza to jednak, iż nie potrzebuje jakiegoś rodzaju zabezpieczenia. Najlepiej jak zabezpieczmy je taką metodą, jaka pozwoli mu na swobodne oddychanie. Olejowane meble są w tej dziedzinie na pewno bardziej ekologiczne niż lakierowane.

tableau - ubrania

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chcemy posiadać w domu meble z surowego drewna to olejowanie jest najbardziej korzystnym sposobem na to, by go zabezpieczyć. Olejowanie wykonuje się także na powierzchniach narażonych na warunki atmosferyczne, takie jak tarasy, ale w tamtych miejscach należy wybrać specjalne oleje do drewna, wytrzymałe na tak niesprzyjające warunki. Jednocześnie powierzchnie jakie są intensywnie użytkowanie, takie jak podłogi Prycznicz – (deska jesionowa) poddawane są olejowaniu.
kuchnia

Źródło: pixabay
W czasie olejowania musimy uważać, by zachować pierwotny kolor i wygląd drewna. To jak najbardziej ważne przy drewnie dębowym oraz tekowym. Idealna jest także lazura do drewna, choć niektóre osoby polecają także lakierobejcę. Są to wyroby, jakie tworzą transparentną powłokę lakierniczą. Ostateczny efekt w przypadku lazury to powłoka o delikatnym, satynowym połysku, zaś lakierobejca gwarantuje powłokę o mocnym i wyrazistym połysku. Sposób działania tego rodzaju produktów dosyć różni się w działaniu. Lakierobejca tworzy grubą i elastyczną powłokę jaka ochrania, gdyż została pomyślana, żeby malować nią elementy architektury ogrodowej. Dla zainteresowanych: dobra lazura do drewna.

Działania lazury to połączenie zalet kilku produktów, szczególnie impregnatu oraz lakierobejcy.link do strony pręty stalowe okrągłe pręty stalowe okrągłeProdukt tego rodzaju wytwarza powłokę ochronną, lecz i wnika w drewno zabezpieczając je od wewnątrz. Powłoka jaką tworzy jest bardziej cienka od powłoki lakierobejcy, co sprawia, iż ten produkt najbardziej korzystnie sprawdza się w precyzyjnej budowlanej stolarce. Tu więcej: czytaj.