Jakiego typu stosować materiały do izolacji? Jakie są polecane i jakie mają najbardziej obiecujące właściwości? Na jakie się najkorzystniej zdecydować?

przez | 5 listopada 2021
Dla wielu z nas tego rodzaju pytanie jest bardzo zasadne, lecz najbardziej powinniśmy zwrócić uwagę na to, do czego planujemy używać materiału termoizolacyjnego. Bardzo często wykorzystuje się polistyren ekspandowany, czyli styropian, który jest bardziej ciężki i bardziej gęsty. Znana jest też wełna mineralna, przykładowo szklana.

poddasze

Źródło: pixabay
Produkty z wełny mineralnej posiadają niezwykle dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Są odporne na ogień, ale również nasiąkliwe. Używa się je przede wszystkim do ocieplania ścian, poddaszy albo dachów płaskich. Ciekawe są jednocześnie do wygłuszania sufitów podwieszonych i stropów między piętrami. Pozostałe maty termoizolacyjne to styropian, czyli polistyren ekspandowany, który bardziej izoluje termicznie niż akustycznie. Jest dosyć wytrzymały na zawilgocenie, gdyż ma niewielką nasiąkliwość, szybko wysycha, ale niestety dosyć słabo znosi kontakt z ogniem oraz niektórymi chemikaliami czy promieniami UV – maty termoizolacyjne.

Wykorzystuje się go do ocieplania fundamentów, płaskich dachów wiązary dachowe tarasów. Bardzo dobrym materiałem jest keramzyt, czyli porowate kulki o twardej powłoce, które są wypalane z gliny. Jak są zaimpregnowane, to są najlepsze do izolowania podłóg na gruncie. Keramzyt nie jest pożywką dla grzybów czy pleśni, zaś jego trwałość jest porównać można z trwałością materiałów ceramicznych. Taką izolację z keramzytu bardzo często tworzy się jako zasypkę, w tym celu tak więc po wysypaniu warstwy o wielkości około piętnastu cm. ubija się mechanicznie lub ręcznie. Tego rodzaju produkt bez problemu można kupić, faktycznie dostaniemy go w sklepach, w jakich można zakupić także inne bardzo ważne pomoce, jak profile gumowe (polecana strona).

Izolacja podłogi
Równie ważna jest mata ceramiczna z włókien celulozowych. Stosowana jest tak właściwie do ocieplania przestrzeni, jakie są trudno dostępne, w których nie można prawidłowo ułożyć tradycyjnych materiałów ociepleniowych. Takie włókna są wdmuchiwane na strop albo między elementy konstrukcyjne profesjonalną maszyną. Wszystkie tego rodzaju materiały jesteśmy w stanie zakupić w wielu miejscach z materiałami budowlanymi, gdzie łatwo dostać inne potrzebne sprzęty oraz materiały, jak np. klingeryt (Gambia Krzysztof Stępień).