Jakie mamy typy fototapet i w jaki sposób wybrać taką, aby nadawała się do danego typu pomieszczenia?

przez | 18 marca 2022
Coraz bardziej modne są fototapety, można je spotkać w wielu mieszkaniach. Przy wybieraniu fototapety dobrze jest pomyśleć o dobraniu właściwego wzoru, liczy się przecież dobry pomysł i wysoka jakość. Na co więc zwrócić uwagę przed zakupem, aby dobrana przez nas fototapeta okazała się trafiona w dziesiątkę?

Propozycje fototapet są bardzo różne, co ważne poza klasycznymi wzorami dostępne są również oryginale rodzaje, jak kolaże, jakie pokazują najbardziej znane stolice albo czarno-białe fotografie. Fototapeta to doskonały pomysł na zagospodarowanie ścian, można je w związku z tym zaprojektować z wyobraźnią, pasją lub też zapełnić wspomnieniami.

Jeśli uważasz, że dane w sieci nie są wystarczające, to przejdź do linku (https://emmi.pl/realizacje/zabudowy-kuchenne/meble-kuchenne-na-wymiar—osiedle-agri-rol-ksiazenice,p180879670), gdzie odnajdziesz dokładne opracowania tematów – link jest tutaj.

Niesamowicie ciekawa jest możliwość wykonania fototapety z użyciem prywatnych zdjęć, nie trzeba do tego wielkich formatów. Znawcy podpowiadają, iż wystarczą zdjęcia wykonane aparatem, jaki ma powyżej dwanaście pikseli oraz dobrą optykę.

fototapeta tower bridge

Autor: William Warby
Źródło: http://www.flickr.com

Takie zdjęcia są w ten sposób obrabiane, aby nie było widać nawet najmniejszych pikseli – przykład. Najlepsze firmy, które profesjonalnie zajmują się tworzeniem fototapet, potrafią dopasować wzór do wybranego wnętrza. Dlatego też, w zależności od tego, jakie wnętrze chcemy zaaranżować można mieć piękne fototapety do salonu, kuchni albo też sypialni. W sklepach dostępne są trzy najbardziej popularne typy takich tapet, to znaczy foliowa, lateksowa i winylowa. Te trzy typy odnoszą się do różnego podłoża. Inna jest też cena, zastosowanie jak i trwałość. Trzeba jednocześnie mieć świadomość, iż fototapety drukowane są ekologicznymi farbami na różnych materiałach, to więc właśnie typ podłoża, na jakim została wydrukowana fototapeta różnicuje jakość jak i cenę.

Dostępne są także wspomniane wyżej fototapety foliowe – tutaj. Jest to rodzaj samoprzylepnej fototapety, jaka drukowana jest na poliestrze. Z wyglądu przypomina rodzaj ściennej naklejki, oprócz tego jest to najtańsza oraz jedna z popularniejszych opcji. Jakość takiej fototapety zależna jest od typu folii i farby drukarskiej. Stosuj się ją do naklejania na gładkie nawierzchnie, z tego też powodu jest bardzo dobra do przyklejania na meblach, drzwiach albo szybach. Jest świetna do pokoi dla dzieci. Łatwo się ją odkleja, więc jeżeli tylko mamy ochotę można ją odkleić, żeby przykleić gdzieś indziej.