Kiedy i jak zaprojektować oświetlenie w nowiutkim mieszkaniu

przez | 10 lipca 2021
Projekt oświetlenia, zatem dobór oraz rozlokowanie lamp w nowym mieszkaniu to jedno z najważniejszych tematów aranżacji mieszkań. Przemyślany plan oświetlenia zagwarantuje funkcjonalność a także estetykę nowego mieszkania na równi z aranżacją meblową. Należyte rozplanowanie oświetlenia w domu to połowa sukcesu udanej aranżacji pomieszczeń. Nawet najładniejsze i najkosztowniejsze meble oraz pieczołowicie dobrane akcesoria do mieszkania nie będą znakomicie wyglądać jeżeli nie będą dobrze oświetlone. Dlatego tak istotne jest przemyślenie rozmieszczenia a także rodzaju lamp, zanim rozpoczniemy absorbować się wykańczaniem mieszkań – pod koniec nierzadko brakuje już środków a także zapału. Doradzamy w jaki sposób dobrze wytyczyć oświetlenia w planie nowego mieszkanka, co pomoże nam nabywać sukcesywnie wybrane lampy.

nowoczesna lampa

Autor: Pedro Ribeiro Simões
Źródło: http://www.flickr.com
Dobry projekt oświetlenia to należyty rozlokowanie lamp zadaniowych a także dekoracyjnych. Lamp przynoszących właściwy komfort użytkowania a także akcentujących aranżację pomieszczeń – Piotr Dębski. Należyty projekt oświetlenia ma zagwarantować doświetlenie wszelkich miejsc wówczas kiedy to będzie potrzebne, lecz bez niecelowego mnożenia lamp. Projekt oświetlenia to też wytyczenie w logiczny sposób włączników oraz gniazd. Lampy sufitowe, mające za zadanie oświetlenie całego wnętrza – może być w formie jednej lampy lub wielu spotów punktowych oświetlających całą powierzchnię światłem rozproszonym. Lampy ozdobne to oświetlenie punktowe, dające światło bardziej lub mniej skoncentrowane.

Sądzisz, że opisane informacje są godne uwagi? Doskonale, więc na pewno szczegóły tu meble stylizowane na antyki opublikowane także Cię zainteresują.

Są to lampy stojące podłogowe, lampy na stół, czy lampy nocne. W pomieszczeniach, w jakich planujemy niekiedy przesuwać meble musimy uwzględnić w projekcie oświetlenia żyrandole podążające za meblem, na przykład za rozkładanym stołem w jadalni – podłogowa lampa z kloszem na długim wysięgniku czy sufitowa na ruchomym ramieniu, czy lampa (rekomendujemy lampy wiszące dekorianhome) z opcją przewieszania – oświetlenie podszafkowe.

oświetlenie schodów

Autor: Milestone Management
Źródło: http://www.flickr.com
W dużych pomieszczeniach dobrze jest zaprojektować oświetlenie strefowe – możność włączania co trzeciej lampy bądź tylko doświetlenia jednej strony wnętrza. To samo dotyczy wielopunktowego żyrandola, który można włączać w całości czy tylko połowę. Wykonując projekt oświetlenia musimy także koniecznie wziąć pod uwagę wysokość wnętrza. To pomoże nam w decyzji czy możemy wybierać okazałe żyrandole, czy ograniczać się do płaskich plafonów. W pomieszczeniu kuchennym koniecznie zaplanujmy oświetlenie podszafkowe, jakie ułatwi nam codzienne przygotowywanie potraw (APD Market).